ČLÁNOK
Kontroverznú americkú komoditnú spoločnosť Marc Rich Investments od včera už vlastní ruská firma Crown Resources
23. februára 2001

Marc Rich mal štatút utečenca a od roku 1983 žil a podnikal vo Švajčiarsku, no nikdy nestál pred americkým súdom, hoci porušil nariadenie vlády USA o cenovej kontrole, ktoré sa uplatňovalo počas arabského ropného embarga v roku 1973.

Údajne pracoval aj na „tajnom fronte“ a poskytoval špionážne informácie Izraelu a ďalším krajinám. Jeho profil a skutky sú teda viac ako zaujímavé.

Rich však nebol nikdy odsúdený, pretože sa takmer dvadsať rokov skrýval vo Švajčiarsku. Ešte pikantnejšie je, že v rámci jedného zo svojich posledných aktov vo funkcii prezidenta Spojených štátov, mu skutočne „o päť minút dvanásť“ udelil milosť Bill Clinton.

Nový prezident Bush nechce revidovať rozhodnutia svojho predchodcu, no túto milosť pozorne skúma Výbor pre vládnu reformu Snemovne reprezentantov a ten istý akt je v centre pozornosti senátneho výboru pre otázky justície.

Marc Rich Investment (MRI) mal sfúzovať s ruskou firmou Crown Resources (CR), ktorá má takisto sídlo, podobne ako MRI, vo švajčiarskom Zugu, no došlo k zásadnému obratu. Rusi totiž kúpili 100%-ný obchodný podiel svojho bývalého amerického partnera.

V pozadí CR je Alfa, ktorá obchoduje s ruskou ropou, prevažne z Ťumenskej oblasti a venuje sa termínovaným kontraktom sa svetových ropných trhoch.

Dodajme, že Marc Rich Investments patrila medzi globálne komoditné obchodné spoločnosti, jej obrat v roku 1997 bol 4,5 miliardy dolárov, no na začiatku roka 2001 sa deklaroval na úrovni 9 miliárd dolárov. Celá obchodná transakcia sa má dokončiť najneskôr do 60 dní.

Ešte nedávno, po udelení veľmi spornej milosti od bývalého prezidenta Clintona, čo sa stalo v rámci poslednej hodiny(!) jeho funkčného obdobia,

Marc Rich vyhlásil, že chce rozšíriť svoje aktivity na ruskom trhu pri obchodovaní s futuritami nielen nielen na báze ropy, ale aj železných i neželezných kovov.

Teraz sa však všetko dramaticky zmenil Rich nepohltí Crown, ale Rusi získajú americkú komoditnú firmu s globálnymi ambíciami i kontaktami.

Podľa britského denníka Financial Times má vzniknúť skutočný gigant na trhu s komoditami. V tomto novom subjekte však už Rich nemá zohrávať nijakú úlohu – ani vlastnícku, ani riadiacu.

Crown Resources má pobočky v Moskve, Londýne Singapúre a v Caracase a v jeho pozadí sú ruskí finanční oligarchovia Michail Fridman a Piotr Aven.

Vráťme sa však ešte ku kontroverznému americkému podnikateľovi Marcovi Richovi, ktorý chce predať svoju spoločnosť ešte v priebehu uplynulého roka britskej firme Trafigura, no došlo k nezhodám ohľadne financovania tejto transakcie. O peniazoch sa nehovorí ani teraz, no zrejmé je, že Marc Rich svoj komoditný biznis opustí.

Teraz sa veľmi pozorne analyzujú jeho kontakty a vzťahy bývalej manželky Denisy s Clintonovcami, hovorí sa o daroch pre bývalý prvý manželský pár, či dokonca sa spomína aj saturovanie volebného fondu Demokratickej strany a Hillary Clintonovej. Už dnes sa zdôrazňuje, že na reputácii exprezidenta Clintona sa po omilostení Marca Richa objavila vážna škvrna. Clinton sa chce ofenzívne brániť, Marc Rich však ohlasuje svoj odchod…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS