ČLÁNOK
Konsolidovaná strata VSŽ po troch štvrťrokoch 1,978 mld. Sk
5. novembra 1999

Hospodárenie VSŽ, a.s., Košice je ovplyvnené viacerými negatívnymi javmi z predchádzajúcich rokov a hutníci budú s nimi zápasiť ešte aj na budúci rok. Na štvrtkovej tlačovej besede v Košiciach to povedal prezident VSŽ, a.s., Košice Gabriel Eichler. Podľa konsolidovaného výkazu hospodárenia zahrňujúceho deväť rozhodujúcich dcérskych spoločností vykázali VSŽ za prvé tri štvrťroky stratu 1,978 mld. Sk. Po vylúčení vplyvov minulosti skupina spoločností evidovala za prvých deväť mesiacov tohto roku zisk po zdanení 656,954 mil. Sk.

Konsolidovaný prevádzkový výsledok predstavoval ku koncu septembra kladných 992,3 mil. Sk, pričom za tretí kvartál to bolo 131,9 mil. Sk a v porovnaní s druhým štvrťrokom zaznamenal pokles o vyše 504 mil. Sk.

V oblasti finančného hospodárenia vykázala skupina spoločností za prvé tri štvrťroky konsolidovanú stratu takmer 2 mld. Sk, v poslednom kvartáli však zaznamenala kladný vývoj, keď sa dostala z červených čísel na ziskovú hodnotu 84 mil. Sk.

V treťom štvrťroku poklesli v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom konsolidované tržby z 10,5 mld. Sk na 8,3 mld. Sk. Celkovo za tento rok ku koncu septembra boli vykázané tržby 27,8 mld. Sk. Mierne sa zvýšila tvorba pridanej hodnoty, ktorá k ultimu septembra predstavovala 7,6 mld. Sk. Výroba ocele po vlaňajšom koncoročnom prepade sa od mája tohto roku zvýšila na takmer 300 tis. ton a v súčasnosti je stabilizovaná na čiastke 260 tis. ton ocele mesačne. Hotovostné príjmy vo VSŽ predstavujú mesačne asi 3 mld. Sk. Podľa Eichlera sa za tento rok podarilo stiahnuť aj náklady na služby o 600 mil. Sk.

Hospodárenie rozhodujúcich spoločností VSŽ v treťom štvrťroku ovplyvnili tiež platby penále z daňových kontrol a zvýšené daňové povinnosti. Penále boli v tomto roku vykázané vôbec po prvýkrát a predstavovali 556 mil. Sk. Daň z príjmov za bežnú činnosť dosiahla ku koncu septembra 938 mil. Sk.

„Už dnes možno povedať, že budúci rok bude za takýchto okolností úspešný,“ zhodnotil predpokladaný vývoj prezident VSŽ. Eichler informoval tiež o zadlženosti spoločnosti. Celkový dlh železiarní voči bankám predstavuje 18 mld. Sk, pričom na daniach VSŽ, a.s., dlhujú štátu 4 mld. Sk. V novembri uhradia platbu bankám vo výške 5 mil. USD. „Tieto dlžoby narastajú vďaka nedohode. Tým, že VSŽ nerealizovala platby bankám, zvyšovali sa úroky, ktoré dnes zaťažujú hospodárenie spoločnosti. S tým sa musíme vyrovnať,“ dodal.

Súčasne informoval, že od začiatku tohto mesiaca sa stal viceprezidentom pre marketing a predaj Mikuláš Safko, ktorý už v minulosti v tejto funkcii pôsobil. Terry Carter sa stal viceprezidentom pre reštrukturalizáciu.

Podľa zverejnených informácií samotná VSŽ, a.s., vykázala za deväť mesiacov tohto roka neauditovanú a nekonsolidovanú stratu na úrovni takmer 2,164 mld. Sk, kým za rovnaké obdobie minulého roka spoločnosť ešte dosiahla zisk v objeme 683,2 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS