ČLÁNOK
Konkurzný správca SLK žiada FNM o úhradu záväzkov SLKB
5. marca 2002

Konkurzný správca Slovenských lodeníc Komárno, a.s. (SLK) Ivan Pádej požiada prezidenta Fondu národného majetku SR (FNM), aby časť finančných prostriedkov z fondu určených pre Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) bola určená predovšetkým na úhradu záväzkov voči SLK.

„Nové lodenice“ totiž SLK dlhujú vyše 6 mil. Sk a naďalej podľa Pádeja bez právneho dôvodu využívajú majetok patriaci do konkurznej podstaty SLK. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré agentúre SITA poskytol Ivan Pádej.

Pádej prezidenta FNM informoval listom o neplnení záväzkov zo strany SLKB a požiadal ho o osobné stretnutie a súčinnosť pri urýchlenom riešení „kritickej“ situácie v nových lodeniciach. Okrem toho šéfa fondu opätovne požiadal aj o stanovisko k predaju majetku starých lodeníc spoločnosti Profex, ktorým podľa neho došlo k poškodeniu veriteľov SLK a ohrozeniu výroby v nových lodeniciach. Predaj realizovalo predstavenstvo SLK po ustanovení predbežného správcu konkurznej podstaty SLK.

Na tento predaj už nedávno upozornil člen predstavenstva spoločnosti Penta Group Jozef Špirko. Penta sa zúčastnila zrušeného tendra na predaj akcií SLKB ako partner holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV. Podľa Penty si lobistická skupinu blízka SMK pripravovala majetkovú pozíciu v lodeniciach prostredníctvom predaja majetku z SLK. Kľúčovú technológiu pre výrobu lodí v hodnote 35 mil. Sk mala od starých lodeníc získať práve firma Profex, s.r.o. prepojená na súčasného predsedu predstavenstva SLKB a bývalého podpredsedu predstavenstva SLK Jaroslava Pappa, tvrdila Penta.

Konkurzný správca SLK v liste prezidenta FNM požiadal, aby fond svojimi vyhláseniami neovplyvňoval priebeh konkurzu. FNM podľa neho nie je veriteľom starých lodeníc a nemôže preto správcovi určovať, ako má postupovať. Pádej reagoval na informácie zverejnené fondom o stretnutí šéfa FNM s predsedom predstavenstva SLKB Jaroslavom Pappom. Ten vyhlásil, že plánovanú reštrukturalizáciu spoločnosti by mohlo ohroziť konanie konkurzného správcu SLK v prípade, že by unáhlene odpredal časť „starých lodeníc“ subjektu, ktorý nebude ochotný spolupracovať na reštrukturalizácii SLKB a firmy SLK Stroje a mechanizmy. Takýmto krokom by mohol podľa predsedu predstavenstva SLKB správca ohroziť, či dokonca znemožniť činnosť nových lodeníc.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS