ČLÁNOK
Končí sa prvá fáza vzniku Energotelu
22. júna 2001

Prvá fáza vytvárania telekomunikačného podniku Energotel sa zavŕši v piatok podpisom zmlúv energetickými podnikmi, budúcimi akcionármi. Zástupcovia Transpetrolu, Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), Slovenských elektrární (SE) a troch rozvodných podnikov uzatvoria dohodu o spoločnom postupe v Energoteli. Zároveň sa dohodnú na prevode akcií Transtelu, a.s. z Transpetrolu na SPP, SE a rozvodné podniky. Ako pre agentúru SITA povedal hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, vytvoria sa tak predpoklady pre dokončenie projektu vytvorenia nového telekomunikačného podniku.

Transtel je v súčasnosti ešte 100-percentnou dcérou Transpetrolu a základom pre novovznikajúci Energotel. Každý z podnikov odkúpi od Transpetrolu 110 kusov akcií spoločnosti Transtel v nominálnej hodnote po 100 tis. Sk. Štátne podniky Východoslovenské, Stredoslovenské a Západoslovenské energetické závody už dostali od vlády výnimku vložiť do Energotelu peňažné vklady po 11 mil. Sk. Všetci akcionári tak budú mať rovnaký, šestinový podiel na 66-miliónovom základnom imaní Transtelu. Následne spoločnosť zvolá valné zhromaždenie, ktoré akcionárske zmeny potvrdí.

Energotel bude využívať prebytočné kapacity optických trás Transpetrolu a optokáblovú sieť, ktorú doň vložia všetky energetické podniky. Po dobudovaní Energotelu na alternatívneho operátora sa časom ráta so vstupom strategického investora. Záujem podľa doterajších informácií prejavil France Telecom. Ministerstvo hospodárstva SR zvažuje, aby do spoločnosti vstúpil investor v podobe mobilného operátora, ktorý by získal licenciu mobilnej siete tretej generácie UMTS.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS