ČLÁNOK
Končí sa obdobie zmrazovania platov vo verejnej správe
14. októbra 2013

Obdobie zmrazenia platov vo verejnej správe sa podľa predsedu vlády Roberta Fica končí. „Dnes môžem s veľkou mierou zadosťučinenia konštatovať, že nielenže naplníme za štát náš záväzok pokiaľ ide o deficit na úrovni pod tromi percentami HDP, ale že po niekoľkých rokoch ťažkých a krízových pristupujeme k zmene stavu, keď bol rast miezd vo verejnej správe zmrazený,“ povedal vo štvrtok Fico. Vláda na tento cieľ podľa neho prijala v poslednom období celý rad opatrení na získanie zdrojov. Ide o opatrenia pre lepší výber daní, reformu v štátnej správe, či opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. Prejavom solidarity je podľa Fica fakt, že platy ústavných činiteľov ostávajú naďalej zmrazené.

Viac ako 340-tisícom zamestnancov vo verejnej správe by mal narásť plat v budúcom roku o 16 eur, a to na osobu a mesiac. Po troch kolách neúspešného vyjednávania sa na tejto sume definitívne v utorok večer dohodli zástupcovia štátu s odborármi. Zvýšenie platových taríf bude predstavovať dve percentá. Medzi nimi sú aj nepedagogickí zamestnanci v školstve, ktorých je približne 50-tisíc a ktorým plat tiež narastie o dve percentá. Inú kategóriu však tvoria učitelia, ktorých je približne 100-tisíc. Školskí odborári v noci zo stredy na štvrtok vyrokovali s ministrom financií Petrom Kažimír nárast tarifných platov učiteľov v regionálnom školstve o päť percent. Priemerne by platy mohli učiteľom podľa prepočtov ministerstva financií narásť o 42 eur. Platy vysokoškolských pedagógov by mali na budúci rok narásť o 16 eur, ako sa dohodlo počas kolektívneho vyjednávania, školskí odborári im okrem tejto sumy vybojovali nárast ešte o tri percentá.

Celkový dopad kolektívneho vyjednávania na rozpočet verejných financií je 130 miliónov eur, a to na štátny rozpočet a na rozpočet samospráv, uviedol vo štvrtok minister financií Peter Kažimír. Zahrnuté je v tejto sume zvyšovanie platov pre 343-tisíc zamestnancov verejnej správy, z ktorých 150-tisíc sú zamestnanci v školstve. Na odmeňovanie pedagogických i nepedagogických zamestnancov v školstve by malo ísť na budúci rok o 80 miliónov eur viac.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS