ČLÁNOK
Končí sa najväčší obchodný spor medzi starým a novým svetom
23. augusta 2001

WTO zverejnila konečné rozhodnutie o otázke zákonnosti poskytovania daňových úľav americkým spoločnostiam, ktoré vyvážajú produkciu. Tak ako sa očakávalo daňové úľavy nie sú v súlade s princípmi slobodnej súťaže. Európska únia bude zvyšovať tlak na USA kvôli tomu, aby zmenila daňové zákony v tých častiach, ktoré sa týkajú výhod pre exportérov.

Žalobu do WTO na americké štátne orgány podala Európska únia, ktorá tým vstúpila do ďalšej etapy obchodnej vojny medzi Washingtonom a Bruselom. Tento spor však svojim významom zatienil všetky predchádzajúce obchodné spory medzi starým a novým svetom. Kedysi sa Bruselu podarilo presadiť proti USA sankcie v hodnote 300 mil. USD, ktoré sa týkali banánov a mäsa zvierat chovaných na hormonálnych preparátoch, ale v súčasnosti je to 4 mld. USD. Už v júni tohto roku WTO poslala Európskej únii a USA predbežné rozhodnutie s tým, že vydá o tomto probléme oficiálny dokument. Sľuby sa stali realitou. USA majú možnosť odvolať sa do 19. októbra tohto roku.

Robert Zoelnick, ktorý má v USA na starosti zahraničný obchod tvrdí, že sanckie sa podobajú na jadrový úder. Predstavitelia Európskej únie sa tešia z rozhodnutia WTO. Európska únia zatiaľ nerozhodla kedy uplatní sankcie, ktoré môžu byť aj menšie ako 4 mld. USD. Sankcie sa nemusia zaviesť vtedy ak Brusel bude cítiť, že Washington bude robiť ústretové kroky.

Od roku 1984 v USA funguje zákon o takzvaných zahraničných obchodných spoločnostiach. Zákon pomáha americkým spoločnostiam ušetriť značné prostriedky tak, že predávajú produkciu cez spoločnosti registrované v daňových rajoch. Podľa prepočtov Európskej únie, americkí exportéri ročne ušetria na daňovom zaťežní 4 mld. USD. Z USA do Európy smerujú tovary a služby za 160 mld. USD.

WTO už vo februári 2000 tvrdila, že americký exportný režim nie sú v súlade so zákonom. Kongres USA prijal zákon, ktorý zmenil súčasný system, pretože zrušil režim zahraničných exportných spoločností a namiesto nich zaviedol priame stimuly.

Koncom minulého roku Európska únia odovzdala WTO zoznam 99 tovarov, ktorý sa týkajú sankcie. Súčasťou zoznamu sú napríklad čistiace prostriedky, meď, hliník, noviny a knihy. Sankcie by sa týkali takých firiem ako Boeing, General Electric, Mars, Microsoft, Nike, Procter & Gamble.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS