ČLÁNOK
Komoditná burza NYMEX sa mení na ziskovú korporáciu
21. júna 2000

Členovia newyorskej burzy New York Mercantile Exchange (NYMEX) odhlasovali transformáciu tejto najväčšej komoditnej burzy na svet na ziskovo orientovanú korporáciu. NYMEX sa tak stáva treťou burzou v USA, ktorá bola zmenená na ziskovo zameranú organizáciu s cieľom zvýšiť jej flexibilitu a schopnosť obstáť v konkurencii.

Burza NYMEX, ktorá po svojom vzniku v roku 1872 začala obchodovanie s maslom a syrom, poskytuje v súčasnosti priestor pre obchodovanie s termínovanými kontraktmi hlavného typu americkej ropy West Texas Intermediate, benzínu a vykurovacieho oleja, ako aj pre obchodovanie so zemným plynom, elektrickou energiou, zlatom, striebrom a meďou.

Uvedené rozhodnutie vedenia burzy NYMEX nasledovalo po rovnakom kroku hlavného rivala – londýnskej burzy International Petroleum Exchange (IPE) – vo februári. Na burze IPE sa obchoduje predovšetkým ropa typu Brent, ktorá má na svetových trhoch kľúčové postavenie.

Čo sa týka iných amerických búrz, burza Chicago Mercantile Exchange, ktorá existuje už 102 rokov, sa zmenila na ziskovú organizáciu 6. júna. V máji urobila rovnaké rozhodnutie burza Pacific Exchange v meste San Francisco, ktorá obchoduje predovšetkým s opciami a akciami, pričom išlo o prvú finančnú burzu, ktorá urobila takého rozhodnutie.

Burza NYMEX bude reorganizovaná na ziskovú korporáciu na základe zákonov štátu Delaware, a bude premenovaná na New York Mercantile Exchange Inc. Vytvorí sa tiež nová akciová spoločnosť NYMEX Holdings Inc, ktorá bude vlastniť všetky aktíva a väčšinu hlasovacích práv ziskovej korporácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 10. 2020

USD 1,175 0,004
CZK 26,918 0,315
GBP 0,907 0,005
HUF 359,890 5,640
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS