ČLÁNOK
Komisia zhodnotí ponuku OTP na kúpu podielu v IRB
7. júna 2001

Komisia na výber nadobúdateľa 69,56 % akcií Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) bude jedinú ponuku potenciálneho investora hodnotiť v piatok. S obsahom ponuky maďarskej OTP Bank sa komisia oboznámila v utorok, do konca týždňa tak má priestor na jej dôkladnú analýzu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MPSPNM) Róbert Merva.

Podľa riaditeľa odboru investičných vzťahov OTP Bank Györgyho Fenyöa by predložené podmienky mali byť pre slovenskú stranu prijateľné. Stratégia banky OTP sa podľa neho orientuje na rozvoj v rámci domáceho trhu, pričom k ďalšiemu rozvoju je potrebné rozširovať aktivity v zahraničí, kde je jednou z cieľových krajín práve Slovensko. „Ak naša ponuka nebude akceptovaná, svoju stratégiu nezmeníme. Vedenie OTP Bank však nerozhodovalo o investovaní do inej slovenskej banky, prípadne o založení novej banky na Slovensku,“ dodal.

Podľa nepotvrdených informácií maďarskej agentúry MTI plánuje OTP Bank okrem 70-percentného podielu na základnom imaní vo vlastníctve štátu odkúpiť v druhej fáze aj ďalších viac ako 20 % akcií. Pravdepodobne pôjde o balík, ktorý vlastní Slovenská poisťovňa, druhý najvýznamnejší akcionár IRB s 23-percentným podielom. Podľa nepotvrdených správ MTI by mala kúpna cena 70-percentného podielu v banke predstavovať 9 až 12 mld. HUF (1,5 – 2 mld. Sk).

IRB vykázala v prvom štvrťroku stratu 47 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje zredukovanie záporného výsledku hospodárenia o 129,9 mil. Sk. Po prelomení stratového hospodárenia v závere minulého roka, ktorý IRB skončila približne s 24-miliónovým ziskom, sa banke tento trend nepodarilo udržať. Kvôli pochybnému výberovému konaniu na dodávku informačného systému pre elektronické bankovníctvo museli IRB prednedávnom opustiť viacerí jej vedúci predstavitelia vrátane prezidenta banky Adama Celušáka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS