ČLÁNOK
Komisia pre privatizáciu SE rokovala o odporúčaniach PwC
20. februára 2003

Riadiaca komisia pre prípravu privatizácie Slovenských elektrární, a.s. (SE) sa v stredu oboznámila s odporúčaniami privatizačného poradcu vlády PricewaterhouseCoopers (PwC) ohľadom ďalšieho procesu predaja SE. Diskusia k odporúčaniam poradcu by mala pokračovať na nasledujúcom zasadnutí komisie 12. marca. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Katarína Ševčíková.

Riadiaca komisia v súčasnosti pracuje s ôsmimi predbežnými ponukami záujemcov o SE, pričom má právo navrhnúť iné kritéria, čím by sa mohol počet záujemcov zmeniť. Komisia by mala v budúcnosti zostaviť z predbežných ponúk skrátený zoznam záujemcov o privatizáciu SE, ktorí budú môcť vykonať v SE due diligence. Po ukončení hĺbkového auditu záujemcovia predložia záväzné ponuky. Záujemcovia mohli predkladať predbežné ponuky buď na kúpu minoritného podielu v SE ako celku alebo v dvoch nových dcérskych spoločnostiach na základe rozdelenia SE na konvenčné a jadrové zdroje. Ponuku na SE ako celok však nepodal ani jeden investor a uchádzači sa viac zaujímajú o konvenčné zdroje.

Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčené, že záujem prejavili aj taliansky Enel, ktorý už v minulosti prejavil záujem o slovenské distribučné spoločnosti. Okrem ôsmich strategických európskych investorov sa o SE zaujímali ako finanční investori Európska banka pre obnovu a rozvoj a Medzinárodná finančná korporácia (IFC), investičná divízia Svetovej banky.

SE predpokladajú, že v tomto roku ich celkové výnosy presiahnu 48,138 mld. Sk. Tohtoročné náklady by mali podľa plánov elektrární dosiahnuť približne 48,07 mld. Sk. FNM v súčasnosti vlastní 100 % akcií SE a akcionárske práva vykonáva rezort hospodárstva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 3. 2021

USD 1,205 0,002
CZK 26,138 0,004
GBP 0,864 0,001
HUF 363,750 0,050
CAD 1,523 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS