ČLÁNOK
Komisia odporučila ukončenie tendra na predaj Banky Slovakia
18. februára 2001

Medzirezortná komisia pre privatizáciu banky Slovakia v piatok odporučila ukončenie tendra na privatizáciu majetkového podielu Fondu národného majetku SR (FNM) v tomto bankovom dome. Definitívne o odporúčaní komisie rozhodne v utorok Výkonný výbor FNM. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

Vypísanie nového tendra bude podľa Lesajovej záležať od auditu v Banke Slovakia, ktorý by sa mal ukončiť do marca. Jeho výsledky fond zapracuje do novej ponuky a v apríli vypíše nový tender. Aj rozhodnutie o ďalšom postupe v prípade predaja majetkového podielu však ešte musia schváliť orgány fondu.

Jediným záujemcom o Banku Slovakia v neúspešnom tendri bolo konzorcium Českej poisťovne a slovenskej spoločnosti Hanco. V stredu konzorcium oznámilo ukončenie rokovania s fondom, pretože neprišlo k zhode na jednotlivých podmienkach zmluvy.

Hlavným problémom, ktorý zabránil podpisu zmluvy bola podľa Otakara Sotáka zo spoločnosti Hanco štruktúra obchodu. Konzorcium totiž už v prvej ponuke, ktorú podalo v decembri, deklarovalo záujem len o odkúpenie aktív a pasív banky. „Chceli sme bankovú licenciu, nie Banku Slovakia,“ povedal. Ako dodal, konzorciu nevyhovovala súčasná podoba banky na trhu a chceli ju zmeniť. Konzorcium malo podľa Sotáka navyše záujem o celý 100-percentný balík akcií a nie len o 60,07 %, ktoré im ponúkal fond. Rokovania sa podľa neho skomplikovali aj predajom Slovenskej sporiteľne, ktorá vlastní ďalších takmer 7 % akcií. „Ak by sme chceli získať 100-percentný podiel, museli by sme pokračovať v ďalších rokovaniach, čo by bolo veľmi zložité, časovo náročné a rizikovejšie,“ skonštatoval.

Podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu tender stroskotal na rôznych právnych výkladoch návrhu, a nie na cene ponúkanej konzorciom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS