ČLÁNOK
Komisia EÚ povolila fúziu HypoVereinsbank s Bank Austria
15. novembra 2000

Komisia Európskej únie povolila fúziu nemeckej HypoVereinsbank (HVB) s rakúskou Bank Austria (BA). Komisia Európskej únie (EÚ) neuložila žiadne podmienky. Bavorská krajinská banka HypoVereinsbank získala prostredníctvom výmeny akcií v hodnote 7,3 mld. USD rakúsku Bank Austria. Výmena akcií by sa mala uskutočniť najneskôr do konca februára budúceho roka.

Podľa Komisie EÚ zámer peňažných inštitútov fúzovať nevyvoláva žiadne pochybnosti v oblasti hospodárskej súťaže v bankovom sektore. Obidve banky budú musieť aj po fúzii čeliť účinnej konkurencii.

HypoVereinsbank prevezme Bank Austria prostredníctvom výmeny akcií, doterajší akcionári BA sa tak stávajú budúcimi akcionármi HVB. Prostredníctvom fúzie vznikne tretí najväčší bankový koncern v Európe. Koncern bude zamestnávať viac ako 65 tis. pracovníkov a jeho bilančná suma predstavuje viac ako 667 mld. eur. Koncern bude mať vlastný kapitál vo výške 17,3 mld. eur. V koncerne HVB bude BA zodpovedná za rakúsky a východoeurópsky trh.

Počas nasledujúcich mesiacov sa BA postupne včlení do HVB. Interné prípravy fúzie už prebiehajú dlhšiu dobu. V spoločnom stanovisku vyzdvihli HVB a BA, že Brusel súhlasil bez podmienok s fúziou. Týmto sa uvoľnila cesta k integrácii Bank Austria. Banky však musia zohľadniť chýbajúce povolenia lokálnych protimonopolných úradov mimo EÚ. „Fúzia beží v súčasnosti na vysoké obrátky,“ dodali riaditeľ HVB Albrecht Schmidt a predseda predstavenstva BA Gerhard Randa. Banky pracujú vo všetkých oblastiach na rýchlom zlúčení.

Komisia EÚ vidí vo fúzii HVB s BA aj časť konsolidácie rakúskeho bankového sektora. Len pred týždňom povolila komisia akvizíciu Österreichische Postsparkasse (P.S.K.) prostredníctvom rakúskej Bank für Arbeit und Wirtschaft (BAWAG) za 17,6 mld. ATS.

HVB je druhou najväčšou nemeckou bankou, ktorá vznikla v roku 1998 prostredníctvom fúzie Bayerischer Vereinsbank a Hypobank. BA je najväčšou rakúskou bankou a vznikla v roku 1991 prostredníctvom fúzie Zentralsparkasse a Länderbank. Začiatkom roku 1997 fúzovala s Creditanstalt (CA).


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS