ČLÁNOK
Kohútiková pripomenula vhodnost skorého vstupu do EMÚ
10. apríla 2003

Národná banka Slovenska (NBS) preferuje co najskorší vstup Slovenska do Európskej menovej únie (EMÚ). Pripomenula to na konferencii Financný manažment viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. V systéme menových kurzov ERM II, kde musí byt krajina minimálne dva roky pred vstupom do EMÚ, by podla nej Slovensko malo byt len nevyhnutný cas, malo by tam však vstúpit s predsavzatím co najskoršieho splnenia Maastrichtských kritérií.

Podla nej musí v tomto roku vláda a NBS pripravit stratégiu vstupu do EMÚ, od ktorej sa bude odvíjat aj rozhodnutie o vstupe do ERM II. Otázkou bude nielen termín, kedy vstúpit do ERM II, ale aj stanovenie fluktuacného pásma, v ktorom sa bude môct pohybovat kurz koruny voci euru. Dôležitou otázkou bude aj zafixovanie centrálnej parity koruny voci euru a následne konvergencný kurz.

Na to, aby Slovensko mohlo vstúpit do EMÚ, bude musiet okrem dvojrocného clenstva v ERM II splnat kritériá v oblasti fiškálneho deficitu, inflácie, úrokových mier a zadlženosti. Klúcovým bude zníženie fiškálneho deficitu. Podla zámerov Ministerstva financií SR by sa mal pritom tento ciel splnit v roku 2006, v rovnakom roku pocíta NBS aj so znížením inflácie na požadované hodnoty.

Za výhody vstupu do eurozóny Kohútiková oznacila odstránenie viacerých neistôt, najmä kurzového rizika, zníženie transakcných nákladov a zvýšenie cenovej transparentnosti trhu. Krajina bude chránená voci pôsobeniu externých šokov a jej ekonomika bude užšie previazaná s eurozónou, co bude ma pozitívny efekt na imidž krajiny a prílev priamych zahranicných investícií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS