ČLÁNOK
Knitl a Kováč spoločne požiadajú o peniaze z privatizácie
10. apríla 2001

Minister zdravotníctva Roman Kováč a riaditeľ Sociálnej poisťovne (SP) Miroslav Knitl sa dohodli na vzájomnej podpore počas rokovania vlády. Spoločne budú iniciovať presunutie prostriedkov z privatizácie Slovenskej sporiteľne vo výške 1,5 mld. Sk do rezortu zdravotníctva a 710 mil. Sk Železniciam SR (ŽSR). Železnice a zdravotnícke zariadenia následne splatia dlžné poistné voči SP. Agentúru SITA o tom informovala poradkyňa riaditeľa SP pre mediálnu politiku Andrea Kadnárová.

Podľa R. Kováča nemá zdravotníctvo možnosť získať zdroje inak ako z privatizácie. V súčasnosti rastú dlhy zdravotníckych zariadení voči SP mesačne približne o 80 až 100 mil. Sk. Minister zdravotníctva počas utorňajšieho rokovania prisľúbil, že od 1. mája už zdravotnícke zariadenia ďalšie dlhy voči SP produkovať nebudú. „Som si istý, že spoločne riešenie nájdeme. Ak sa naplnia dohodnuté podmienky a zdravotníctvo si vyrovná staré dlhy, sme ochotní nájsť riešenia aj z hľadiska úrokov a penále,“ uviedol na stretnutí M. Knitl.

Dlhy zdravotníckych zariadení voči poisťovni už dosiahli 2,3 mld. Sk bez penále. Spolu s penále dosahuje táto suma približne 6 mld. Sk. R. Kováč a M. Knitl sa dohodli aj na ďalšom rokovaní v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Problematiku záväzkov zdravotníckych zariadení voči SP chcú však spoločne systémovo vyriešiť do konca tohto roka.

Ak SP nedostane zdroje súvisiace s oddlžením Železníc SR a štátnych zdravotníckych zariadení v celkovej výške 2,21 mld. Sk najneskôr do 10. apríla, jej celkové zdroje sa môžu dostať na hranicu únosnosti 1,2 mld. Sk. Vyplýva to zo Správy o zabezpečení solventnosti poisťovne na druhý štvrťrok 2001, ktorú v stredu vláde predloží rezortný minister Peter Magvaši.

Podľa jeho dohody s ministerkou financií sa má na zabezpečenie prostriedkov pre SP použiť časť výnosu z privatizácie Slovenskej sporiteľne, pôvodne určených na úhradu dlhopisov Fondu národného majetku SR (FNM). Prezident fondu ale s navrhovaným riešením nesúhlasil, pretože spôsobí oneskorenie vyplácania dlhopisov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS