ČLÁNOK
Knight predstavil paneurópske konzorcium brokerských firiem
4. marca 2001

Spoločnosť Knight Trading, najväčší kótovaný tvorca trhu na burze Nasdaq, zverejnila zoznam 19 brokerských firiem, ktoré sú súčasťou konzorcia založeného za účelom paneurópskeho obchodovania s cennými papiermi. Vytvorenie konzorcia je poslednou fázou plánu 24-hodinového globálneho obchodovania, iniciovaného spoločnosťou Knight Trading. Knight sa snaží postupovať v Európe podľa osvedčeného amerického modelu konzorcia brokerských firiem. Rovnakým spôsobom podniká Knight i v Japonsku.

„Sme presvedčení, že budúcemu vývoju paneurópskeho obchodovania budú dominovať maklérske spoločnosti, ktoré sú schopné ponúknuť bezprostrednú likviditu, znížené transakčné náklady a možnosť obchodovať vo viacerých štátoch využívajúc jednotnú platformu obchodovania,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Knight Trading Kenneth Pasternak. S udomácňovaním sa akcionárskej kultúry v Európe naberá konkurencia v poskytovaní brokerských služieb na intenzite. Čoraz viac priestoru pre brokerské služby ponúka v súčasnosti práve kontinentálna Európa, v ktorej vďaka reforme dôchodkového systému, spoločnej mene a vzostupu online obchodovania narastá význam sektorového cezhraničného obchodovania s cennými papiermi.

Maklérsky dom Knight založil v minulom roku pobočku pre svoje európske aktivity, pričom si najal relatívne veľký počet odborníkov pôsobiacich v súčasnosti na Londýnskej burze cenných papierov. Cieľom nového konzorcia je pôsobiť ako tvorca trhu pre akciové tituly. Cieľovou skupinou sú predovšetkým malí investori. Prijatá stratégia stavia konzorcium do pozície priameho konkurenta takým obchodníkom s cennými papiermi, ako sú Jiway, či PrimeAccess. „Dúfame, že služby, ktoré prináša do Európy Knight, budú uľahčovať a stimulovať vyššiu účasť samostatne rozhodujúcich sa investorov na obchodovaní s cennými papiermi,“ uviedol Pasternak.

Konkurenčnú spoločnosť Jiway podporuje Štokholmská burza a investičná banka Morgan Stanley Dean Witter. Ďalší rival, spoločnosť PrimeAccess, je vo vlastníctve investičnej banky Goldman Sachs. „Predpokladali sme takýto vývoj už pred rokom,“ povedal hlavný stratég spoločnosti Jiway Arun Kumar. Ako ďalej uviedol, niektoré brokerské firmy zapojené do projektu spoločnosti Knight sa taktiež angažujú i v iných projektoch. Keďže ešte nevedia, ktorý obchodný systém bude medzi víťazmi, snažia sa rozložiť riziko. Okrem dvoch spomínaných bánk zapojených do konkurenčných paneurópskych projektov sa ostatné investičné banky, ako napríklad Merrill Lynch a Lehman Brothers, pridali do konzorcia Knight. Merrill Lynch však bude podľa Kumarových slov i naďalej konkurovať konzorciu v rámci tvorcovstva trhu.

Plán vytvorenia konzorcia, ktoré bude pôsobiť v Európe v úlohe tvorcu trhu, oznámila spoločnosť Knight už vo januári. Devätnásť brokerských spoločností z deviatich krajín zložilo do európskeho konzorcia kapitál vo celkovej výške 27,6 milióna USD. Dohoda zatiaľ dáva spoločnosti Knight 85-percentný podiel v európskom konzorciu, ostatní členovia však podľa predpokladov navýšia svoj podiel na 30 %.

Členmi konzorcia sú spoločnosti Banco Popolare di Bergamo (Taliansko), Banco de Investimento Global (Portugalsko), Bank of New York (USA), BSI Online (Švajčiarsko), Directa (Taliansko), Direktanlage.at (Rakúsko), E*Trade (Veľká Británia), Erste Bank (Rakúsko), FIN-ECO (Taliansko), HypoVereinsbank (Nemecko) Instinet (Veľká Británia), Lehman Brothers (USA), Merrill Lynch (USA), Sal.Oppenheim (Nemecko), Scottrade (USA), SEB (Švédsko), SKWB Schoellerbank (Rakúsko), StockAcademy (Veľká Británia), and Viel & Cie (Francúzsko).

Knight vlastní 19-percentný podiel v organizátorovi trhu Easdaq so sídlom v Bruseli. Easdaq, ktorý v súčasnosti bojuje s finančnými ťažkosťami, je predmetom investičného záujmu zo strany burzy Nasdaq usilujúcej sa uviesť do činnosti plán globálneho obchodovania.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS