ČLÁNOK
Kľúčový index Tankan naznačuje, že nálady v japonskom podnikateľskom sektore sú stále nestabilné
2. apríla 2002

Index japonskej centrálnej banky – Tankan, ktorý sa pre určenie cyklov ekonomického vývoja považuje za jeden z rozhodujúcich, včera definoval úroveň podnikateľskej dôvery ako „nestabilnú“.

Prieskum Bank of Japan sa vzťahuje na obdobie troch mesiacov do marca 2002. Index na úrovni -38 bodov zároveň utlmuje tie nádeje, ktoré naznačovali rýchle ozdravenie hospodárstva po rok trvajúcej recesii.

Niektoré parametre Tankanu však podľa časti analytikov udržujú určitý optimizmus – ozdravenie americkej ekonomiky sa totiž dostavilo rýchlejšie v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami, klesá stav zásob, čo by sa mohlo pozitívne premietnuť do stavu japonskej ekonomiky už v polovici, respektíve najneskôr v závere tohto roka.

Hodnota Tankanu na hladine -38 bodov znamená, že na 100 veľkých firiem, ktoré sú optimistické v súvislosti s ďalšou perspektívou ekonomického vývoja, pripadá 138 spoločností, ktoré deklarujú svoj pesimizmus.

Ekonomickí experti očakávali stav Tankanu v prvých troch mesiacoch roku 2002 na úrovni -36 bodov.

Negatívne sa hodnotí tiež to, že veľké japonské firmy chcú počas tohto roka znížiť kapitálové výdavky o 8,4%, čo dáva do značne diskutabilnej polohy všetky doterajšie úvahy o rýchlom ozdravení ekonomiky krajiny „vychádzajúceho slnka“.

Toto sklamanie sa však nepremietlo do hlavného akciového indexu Nikkei, ktorý sa včera zvýšil o 0,62% na hodnotu 11 093, 38 bodu.

Analýza tokijskej pobočky ING Bank konštatuje určité prekvapenie spočívajúce v tom, že Tankan neabsorboval značné množstvo pozitívnych indikátorov, ktoré naznačujú zlepšenie stavu japonskej ekonomiky.

Tankan i tak obsahuje viac dát, ktoré naznačujú určitý druh oživenia v kvartáli, ktorý sa skončí v júni 2002, uvádza ING Bank.

Tento záver vyplýva z relatívneho optimizmu japonských výrobcov, ktorí očakávajú výraznejší obrat v ukazovali zisku.

Počas minulého mesiaca japonský minister hospodárstva Heizo Takenaka zdôraznil, že existujú signály obratu od recesie k oživeniu. Ozdravenie ekonomiky však bude iba krátkodobé, ak sa nepodarí realizovať rozsiahle štrukturálne reformy, ktoré sú základom pre budovanie dlhodobého rastového potenciálu, dodal doslova Takenaka.

Problémom však stále zostáva, že japonský vládny kabinet je stále nejednotný v definovaní a načasovaní radikálnych reforiem.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS