ČLÁNOK
Kľúčovou úlohou ECB bude zabrániť druhoradým efektom inflácie
19. apríla 2008

Kľúčovou úlohou ECB bude zabrániť druhoradým efektom inflácie


Podľa člena bankovej rady ECB Erkkiho Liikanena je v súčasnosti veľmi dôležité ukotviť inflačné očakávania, aby nevznikla cenovo-mzdová špirála

 

Európska centrálna banka (ECB) musí zohrať rozhodujúcu úlohu v boji proti druhoradým efektom inflácie, vyhlásil v piatok člen Rady guvernérov ECB Erkki Liikanen. „Rozhodujúce pre nás je predchádzať druhoradým efektom. Musíme si spomenúť a vrátiť sa k našim skúsenostiam zo sedemdesiatych rokov, kedy energetická kríza vyvolala cenovo-mzdovú špirálu a hromadnú nezamestnanosť,“ povedal Liikanen, podľa ktorého je súčasná menová politika ECB nastavená tak, aby zo strednodobého hľadiska udržala cenovú hladinu pod kontrolou.

Liikanen ďalej uviedol, že nadmerná kurzová volatilita vyvoláva obavy a taktiež rastú riziká zvýšenia miery inflácie. „V súčasnosti je veľmi dôležité ukotviť inflačné očakávania,“ povedal Liikanen, podľa ktorého úverová kríza na svetových trhoch stále vytvára neistotu, znižuje ekonomický rast, pričom existuje riziko, že nepokoje na finančných troch sa môžu predĺžiť, prehĺbiť a celosvetovo rozšíriť.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS