ČLÁNOK
Klienti nebankových subjektov sa domáhajú výplaty vkladu
13. marca 2002

Hlavným heslom utorkového zhromaždenia klientov nebankových subjektov pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave bolo, že veritelia nepožadovali peniaze ostatných daňových poplatníkov, ale chceli, aby sa im vrátili ich peniaze. Zhromaždenie niekoľko sto občanov, ktoré zorganizovala Slovenská národná strana (SNS) sa sčasti podobalo na predvolebný míting.

Poslancov SNS prijal aj predseda NR SR Jozef Migaš. Tlmočili mu požiadavky občanov zablokovať majetok nebankových subjektov, vykonať v nich hĺbkový audit a preskúmať doterajšie majetkové prevody týchto spoločností. Zároveň žiadali potvrdiť, koľko prostriedkov bolo odvedených do rozpočtu z daní nebankových subjektov ako aj z reklamných agentúr, ktoré masovo propagovali takýto druh investovania. Zhromaždení občania vyzývali na bratislavskom zhromaždení vládu, aby odstúpila, lebo tolerovala činnosť spomínaných spoločností a dávno mala zistiť, že ide o pyramídové hry.

Niekoľko desiatok ľudí sa v utorok napoludnie zišlo aj pred budovou Krajského úradu v Košiciach, aby podporili zhromaždenie občanov poškodených nebankovými subjektmi pred NR SR v Bratislave. Veritelia nebankových inštitúcií opäť diskutovali o zodpovednosti vlády za ich situáciu. Podľa jedného z členov výboru poškodených Štefana Valovčíka nesúhlasia s vyhlásením podpredsedu vlády Ivana Mikloša o tom, že vláda nie je zodpovedná za krach nebankových subjektov. Ak vicepremiér podľa Valovčíka obviňuje ministerstvá vnútra a financií z nečinnosti pred krachom týchto subjektov, nemôže zároveň tvrdiť, že vláda nenesie žiadnu vinu.

Valovčík tiež vyjadril nespokojnosť s prácou výboru košických veriteľov. Šéf výboru Ján Derner podľa neho koná bez konsenzu všetkých členov výboru. Na piatkovom zasadnutí výboru preto bude Valovčík presadzovať založenie samostatného združenia košických veriteľov a nie pripojenie sa k aktivitám vznikajúceho združenia v Banskej Bystrici.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS