ČLÁNOK
Klienti bánk budú môcť robiť arbitráž sami na sebe
23. mája 2001

Komerčné banky na Slovensku v minulosti väčšinou úverovali podniky a zabúdali na fyzické osoby. V súčasnosti sa dostali do opačného extrému, úvery väčšinou ponúkajú fyzickým osobám. Úverová expanzia v podnikov sektore preto nehrozí. Tvrdí to Vladimír Kubrický, vedúci oddelenia treasury Istrobanky.

„Obyvatelia nemôžu nahradiť podniky z hľadiska objemu úverov. Obyvatelia sú schopní požičať si 50 miliárd, ale pre podniky treba 400 miliárd. Zastavenie úverovania bude trvať istý čas a nebude dovtedy pokiaľ banky nezískajú záruku, že sa im pôžičky vrátia, “ poznamenáva v tejto súvislosti analytik Istrobanky Marek Senkovič.

Kvalitné podniky môžu získať úvery s minimálnym poplatkom. Podniky so zahraničnou kapitálovou účasťou si môžu požičať úvery za nižšie úroky ako je súčasných 8 %. Kubrický súčasné obdobie nazýva obdobím úrokovej stability. Táto stabilita by mala trvať dosť dlho, poznamenal.

Reálne úrokové miery sú v súčasnosti nulové. Obyvatelia podľa Kubrického budú v súčasnosti sporiť a súčasne si požičiavať a budú robiť arbitráž sami medzi sebou, teda budú sledovať aký je rozdiel medzi úrokmi pôžičiek a úverov. „Táto situácia bankám vyhovuje,“ poznamenal Kubrický.

Podľa Senkoviča na Slovensku sa v bankovom sektore opakuje situácia, ktorá bola pred dvoma rokmi v Českej republike. Banky sú v súčasnosti odkázané na centrálnu banku. Podľa toho aké úroky určí, také budú aj úroky pôžičiek a vkladov, poznamenal Kubrický. Jeho kolega si myslí, že určitá časť ekonomiky na Slovensku nedostane úvery ani v tom prípade keď úroky klesnú na 7 %, či 4%. Súčasným trendom je to, že banky sa snažia investovať do cenných papierov, ktoré majú kratšiu lehotu splatnosti. Úrokové sadzby na Slovensku môžu okrem inflácie ovplyvniť aj úrokové miery v okolitých krajináh. Pri nulových reálnych úrokových mierach by sa dalo očakávať, že občania premenia svoje úspory v korunách na vklady v zahraničnej mene, alebo budú investovať cez podielové fondy. Kubrický si však myslí, že občania nebudú meniť slovenské koruny na zahraničnú menu. To, že sú dosť konzervatívny sa dosť potvrdilo aj na očakávaniach bánk v oblasti elektronického bankovníctva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS