Pokračujúce oslabovanie eura spôsobuje pokles ziskov a dopytu po osobných počítačoch v Európe. Vysoké ceny odrádzajú zákazníkov od väčších nákupov, takže výrobcovia sú nútení presúvať sa na ziskovejšie trhy. Uvádza sa v správe spoločnosti Gartner Group.
Výška európskych objednávok za tretí štvrťrok dosiahla podľa prieskumu 8,1 mil. kusov PC, čo je 9,9-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Zároveň je to tesne pod hranicou očakávaní, ktoré hovorili o 10 až 12-percentnom raste. Minulý rok pritom objednávky dosahovali výnimočný 23-percentný nárast. V súlade s týmito údajmi znížil Gartner svoju predpoveď celoročného rastu európskeho predaja PC z 11 – 12 % na 9 %.
Podľa analytikov pokles eura najviac postihol podnikový sektor. Oslabenie spoločnej meny spôsobilo ďalší nárast tlaku na zníženie marží predajcov. Silná konkurencia predajcov PC v tomto sektore však už pred krízou eura udržiavala zisky na nízkej úrovni. „Znehodnocovanie eura voči doláru mení pravidlá veľkoobjemových predajov, pretože zákazníci čakajú na nižšie ceny a predajcovia presúvajú svoje záujmy na iné trhy v snahe o zachovanie ziskovosti,“ povedal priemyselný analytik Gartner Europe Thomas Reuner.
Jednou z mála európskych krajín, ktorá prekonala očakávaný nárast objednávok, je Veľká Británia. Zákazky pre britský trh dosiahli 1,56 mil. kusov PC, čo je 14-percentný nárast oproti tomu istému obdobiu minulého roka. Vzrástli však aj zákazky pre podnikový sektor, kde takmer všetci najväčší predajcovia PC dosahovali zisk.
Medzi výrobcov v počítačovom sektore, ktorých najviac postihol pokles eura, patrí Intel, IBM, Compaq a Dell. Problémy však majú nielen korporácie z USA, ale aj napríklad z Japonska, kde Sony ohlásila svoju snahu o presun výroby do Európy. Presun výroby do Európy pomohol napríklad druhému najväčšiemu výrobcovi PC procesorov, spoločnosti AMD, ktorej deväťmesačné výsledky dosiahli rekordnú výšku.