ČLÁNOK
Klastre by mali byť medzinárodné, vraví Malatinský
19. marca 2014

Podnikom už nestačí spájať sa len na základe odvetví, pretože tie sa transformujú. „Ukazuje sa, že spolupráca nezávislých firiem je nutná na medzinárodnej úrovni,“ povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský na pondelňajšej konferencií k projektu ClusterCoop. Informovalo tom Komunikačné oddelenie Ministerstva hospodárstva SR.

Projekt ClusterCoop by mal podľa Malatinského pomôcť klastrom, čiže skupinám spolupracujúcich firiem, lepšie využiť svoju kapacitu pre inovácie, zlepšiť konkurencieschopnosť a trhové postavenie z dlhodobého hľadiska v rámci regiónov V4. „Na získanie ocenenia ClusterCoop treba splniť hodnotiace podmienky aspoň na 80 %. Takéto označenie môže byť určujúcim faktorom pre cezhraničné projekty skupín firiem. Označenie budú môcť skupiny firiem využiť aj pri prideľovaní prostriedkov v rámci národných programov. V neskoršej fáze chce ministerstvo zladiť vnútroštátne programy, resp. európske programy financovania s dôrazom na možnosti internacionalizácie firiem,“ uviedol Malatinský.

Podľa ministerstva hospodárstva, z výsledkov projektu budú profitovať nielen zapojené regióny, ale potenciál bude aj v možnostiach zapojenia sa ostatných európskych regiónov v poprojektovom období a nadväzujúcich projektoch.

Vedúcim partnerom projektu je Ministerstvo národného hospodárstva Maďarskej republiky a za Maďarsko je to ďalej Agentúra MAG pre maďarský ekonomický rozvoj. Slovenskými partnermi v projekte sú Ministerstvo hospodárstva SR a SIEA. Medzi ďalších partnerov patria Česká republika, Nemecko, Taliansko, Poľsko a Slovinsko. Projekt je financovaný v rámci Operačného programu Stredná Európa 2007 – 2013.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2022

USD 0,964 0,000
CZK 24,661 0,021
GBP 0,893 0,001
HUF 406,650 2,180
CAD 1,320 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS