ČLÁNOK
Klasické kolísanie na estredoeurópskych burzách
11. marca 2001

PRAHA – Pražská burza v pondelok kopírovala vývoj na zahraničných trhoch a posilnila pri veľmi nízkych objemoch obchodov. Európske trhy v pondelok zaznamenali rast vďaka posilneniu technologického sektora, najmä výrobcov mobilných telefónov Nokia a Alcatel. Najvýraznejší rast zaznamenali obe telekomunikačné emisie Český Telecom a České Radiokomunikace, čoho príčinou bola veľmi malá účasť predajcov. Záujemcovia boli hlavne medzi domácimi investormi. Akcie elektrárenskej spoločnosti ČEZ posilnili o 1,09 % na 104 CZK, pričom trh na správy o možnom odstavení reaktora jadrovej elektrárne Temelín nereagoval.

Pražská burza v utorok výrazne posilnila pod vplyvom pozitívneho vývoja na zahraničných trhoch, pričom Český Telecom zaznamenal 7-percentný rast. Burzu ovplyvnila pozitívna predpoludňajšia nálada v technologickom sektore vo Francúzsku a Nemecku, a tiež očakávanie priaznivého otvorenia na americkom trhu. „Veľký zahraničný predajca zabránil akciám spoločnosti České Radiokomunikace zaznamenať vyšší rast ako sa to podarilo Telecomu,“ uviedol jeden z analytikov.

Vlna vyberania ziskov po výrazných predchádzajúcich nárastoch spôsobila v stredu pokles väčšiny českých blue chips. Pod straty hlavných indexov sa podpísalo zrevidovanie odporúčaní spoločnosťou Wood&Company pre akcie Českých Radiokomunikací. Brokerská spoločnosť Wood & Company znížila odporúčanie pre akcie spoločnosti České Radiokomunikace na „držať“ z predchádzajúceho stupňa „kupovať“. Wood&Company stanovila dvanásťmesačný cieľ pre kurz na 1 110 CZK za akciu spoločnosti z predchádzajúcej úrovne 2 060 CZK.

Pražská burza vo štvrtok pri veľmi nízkej likvidite uzavrela poklesom napriek očakávanému vzostupu amerického trhu, ktorý sa však nepotvrdil. „Na trhu vo štvrtok chýbali nákupné príkazy. Trh očakával, že americká burza bude pokračovať v raste, čo sa nepotvrdilo. Najväčší pokles postihol telekomunikačný sektor a ČEZ.

Akcie Českého Telecomu v piatok poklesli z dôvodu celosvetovej slabosti telekomunikačných titulov a kvôli chýrom ohľadne možnej zmeny vo vlastníckej štruktúre. Hlavné české indexy tak padli dole po predchádzajúcich vzostupoch na dvojtýždňové maximá. Zahraniční investori predávali akcie kvôli nepotvrdeným informáciám, že Swisscom a KPN spoločne predajú minoritný balík v bývalom monopolnom

operátorovi. Ostatné blue chips sa obchodovali pokojne.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie vzrástli v pondelok o 2 percentá. Obchodný deň sa vyznačoval nízkym objemom obchodov a rastom titulov s výrazným vplyvom na trhu, ako napríklad Matáv a MOL. Pondelkové zverejnenie údajov bežného účtu nemalo na burzu výrazný vplyv. Akcie podnikov s najvyššou kapitalizáciou na trhu, Matáv a MOL, počas dňa posilnili.

Maďarský akciový trh uzatvoril v utorok na nižšej úrovni, keď prírastky telekomunikačnej spoločnosti Matáv, ktorá má najvyššiu kapitalizáciu na burze, neprevýšili straty ostatných významných emisií. Podľa nemenovaného obchodníka pokles viacerých významných blue chips signalizoval, že zahraniční investori sa držia stále mimo maďarského trhu, pričom akcie Matáv kopírovali vývoj medzinárodného telekomunikačného a technologického sektora a posilnili.

Maďarská burza zaznamenala v stredu mierne posilnenie, pričom motorom rastu boli akcie banky OTP, ktoré vykázali spomedzi maďarských blue chips najväčší nárast. Akcie banky OTP posilnili o 450 HUF na 14 700 HUF. Vláda pritom znemožnila banke uchádzať sa o kúpu Postabank, ktoré je vo vlastníctve štátu. OTP predložila ponuku na odkúpenie Postabank pred niekoľkými týždňami, navrhnutá cena však nesplnila očakávania vlády.

Maďarský trh ukončil štvrtkové obchodovanie poklesom, keď akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv oslabili v dôsledku trhových diskusií o tom, že podnik nemusí uplatniť svoju opciu na odkúpenie mobilnej spoločnosti Westel. Cena akcií Matáv skončila poklesom o 3,55 % na úrovni 951 HUF v dôsledku popoludňajších predajov zo strany zahraničných investorov.

Akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv padli v piatok na svoje ročné minimum a stiahli nadol celú Budapeštiansku burzu cenných papierov. Kľúčový index BUX poklesol o 47,59 bodu, resp. 0,67 % na 7 107,56 bodu. Mátav, spoločnosť s najväčšou trhovou kapitalizáciou, poklesla o 2,94 % na 923 HUF a kopírovala tak nepriaznivý vývoj telekomunikačných titulov na amerických a európskych trhoch. „Zahraniční investori pokračovali vo výpredaji akcií spoločnosti Matáv,“ povedal jeden z analytikov.

VARŠAVA – Na začiatku uplynulého týždňa podporil celkovú situáciu na Varšavskej burze cenných papierov silný rast cien akcií bánk. Akcie Bank Slaski zaznamenali najvýraznejší rast v stredu pred predložením nákupnej ponuky zo strany jej strategického partnera ING Group pre 45 % akcií banky. Po predložení nákupnej ponuky bolo obchodovanie s akciami banky vo štvrtok dočasne prerušené. Avšak Výbor pre obchodovanie s cennými papiermi začal v stredu vyšetrovanie v súvislosti s podozrením na neprípustné obchodovanie po stredajšom prudkom raste cien akcií o 6 %, ku ktorému došlo pred zverejnením správy, že Úrad pre bankový dozor povolil spoločnosti ING vlastniť viac ako 75 % akcií Slaski. Akcie spoločnosti Elektrim, ktoré vykázali za celý týždeň najvýraznejšie kolísanie, dosiahli na začiatku týždňa prudký rast pod vplyvom očakávaní, že firma dokončí kontrakt so spoločnosťou Deutsche Telekom v hodnote 180 mil. USD. Do piatku však cena tejto emisie postupne poklesla, pričom v piatok popoludní vykazovala týždennú stratu viac ako 7 %. Index WIG 20 skončil so stratou viac ako 3 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS