ČLÁNOK


,

Keď peniaze smrdia
26. júna 2003

Popri klasických investičných fondoch, ktorých úspech sa meria len priamoúmerne s indexom zhodnotenia kapitálu, sú na poli investovania aktívne aj takzvané etické fondy. Ich „etickosť“ spočíva vo výbere spoločností, do ktorých investujú peniaze svojich vkladateľov. V roku 1993 bolo registrovaných okolo deväťdesiat etických fondov. Za desať rokov sa ich počet viac ako strojnásobil. K aprílu tohto roka ich už bolo takmer 380. V mnohých krajinách vzniklo hneď vo veľmi krátkom časovom slede viacero fondov, a napriek tomu dokázali všetky dostatočne zaujať investorov. Potenciálny záujem o investovanie do týchto fondov prejavila až polovica zo stoviek tradičných svetových investorov.

Polstoročie úspechu

Prvým fondom, ktorý sa riadil etickými kritériami, ale plne ho nemožno zaradiť do tejto kategórie, bol americký Pioneer Fund, založený v 20. rokoch minulého storočia v USA. Vyhýbal sa spoločnostiam zaoberajúcim sa alkoholom, tabakom a hazardnými hrami.

Klasické etické fondy začali vznikať až o vyše tridsať rokov neskôr. Najčastejšie sa za príčinu ich zrodu považuje napätá situácia v Spojených štátoch amerických počas vietnamskej vojny. V tom čase najmä študenti vysokých škôl veľmi intenzívne vystupovali proti používaniu prostriedkov zo školských fondov v prospech firiem, ktoré zarábali na vojne. Postupne sa požiadavky na bojkot rozšírili aj na zákaz investovania do krajín so silne rasistickým prostredím (Južná Afrika) či vojenskými režimami (Čile). V Európe bol prvým britský Friends Pro-

vident’s Stewardship Trust, ktorý založili v 1984.

V súčasnosti spravujú spoločensky zodpovedné fondy (SRI) na celom svete takmer 240 miliárd eur, čo predstavuje dve percentá z celkového objemu prostriedkov sústredených v investičných fondoch. Svetovým lídrom na poli investovania v etických fondoch sú USA. Vyše polovica kapitálu spravovaného SRI fondmi (13 % z celkového množstva kapitálu investovaného v amerických fondoch) je umiestnená v tejto krajine. Celkove ich tam pôsobí vyše dvesto.

Za Amerikou sa s výrazným odstupom drží Veľká Británia. Investovaná suma predstavuje deväť percent z celkového objemu prostriedkov investovaných cez britské fondy. Na treťom mieste je s takmer deviatimi percentami Japonsko. Necelý štvorpercentý podiel dosahuje Holandsko a Francúzsko. Hoci znásobovanie kapitálu menších či väčších investorov nie je jediným cieľom správcov fondov, SRI fondom sa darí aj napriek ich „hendikepu“. Pohyb Ethical Index Euro, ktorý je zostavovaný zo 150 najväčších európskych fondov zameraných na etické investovanie, sa za posledné tri roky takmer zhodoval s indexom americkej investičnej banky Morgan Stanley World.

V celosvetovom meradle vedú finančné spoločnosti. Ich podiel v oblasti najlepšie ohodnotených spoločností presiahol tretinu. Medzi nimi sa nachádzajú napríklad aj úverové banky založené na podobných princípoch ako SRI fondy. S polovičným podielom oproti finančnému sektoru nasleduje výroba a predaj spotrebného tovaru a informačné technológie.

Podmienky

a kritériá

Kritériá fondov, podľa ktorých zaraďujú jednotlivé spoločnosti na zoznam eticky vyhovujúcich, sa rôznia. Najčastejšie však obsahujú požiadavky, aby daná spoločnosť nevyrábala zbrane, pornografický materiál, alkohol, cigarety či iné zdraviu škodlivé látky a s podobným tovarom ani neobchodovala. Nezanedbateľný vplyv na konečné hodnotenie má aj podpora neziskových organizácií alebo vlastné charitatívne aktivity. So zoznamu sa vyraďujú aj spoločnosti, ktoré podnikajú oblasti hazardných hier či jadrovej energetiky. Dôraz sa kladie na dodržiavanie korektných vzťahov v konkurenčnom boji a všeobecne rozšírených podnikateľských i obchodných štandardov aj v krajinách, kde to legislatíva nevyžaduje. Hodnotí sa stratégia firmy zameraná na dlhodobú prosperitu, kvalita vzťahov medzi vedením a akcionármi a postavenie zamestnancov vo firme.

Podobnými kritériami sa spoločnosti riadia aj pri investovaní do štátnych cenných papierov. Neobchoduje sa s cennými papiermi tzv. diktátorských režimov, v ktorých preukázateľne existuje diskriminácia podľa rasy, náboženstva, pohlavia a pôvodu či iné spôsoby, ktorými by sa krajiny spreneverili filozofii základných ľudských práv. Na zozname sa neocitne ani väčšina štátov, ktoré vedú vojnové konflikty bez podpory medzinárodných organizácií.

Ak sa nejaká krajina alebo spoločnosť dopustí činnosti, ktoré sú v rozpore s týmito zásadami, fondy sú podľa vnútorných pravidiel povinné presmerovať investície v čo najkratšom čase. Pritom však musia brať na zreteľ záujmy svojich investorov. Okrem zásad etického investovania musia akcie spoločností či vládne dlhopisy získať aj dostatočné ratingové ohodnotenie.

Dvojnásobný zisk

Jednou z najvplyvnejších organizácií v oblasti spoločensky zodpovedného investovania je Siri Group, ktorá vnikla v roku 2000 ako združenie jedenástich SRI fondov Európy, Severnej Ameriky a Austrálie. Podľa analýz z jednotlivých krajín a trhov, v ktorých fondy pôsobia, združenie každoročne hodnotí aktivitu tisícky spoločností nachádzajúcich sa v jeho investičnom portfóliu. Prioritou je monitorovanie európskeho priestoru, keďže až osem fondov pôsobí v Európe. Skupina každoročne zverejňuje rebríček firiem, ktoré v bodovaní obstáli najlepšie. Za minulý rok dosiahla najviac bodov Nokia, a to aj napriek slabšiemu zastúpeniu priemyselných a výrobných spoločnos-tí v zoznamoch najlepšie hodnotených spoločností. Fínska spoločnosť je známa dodržiavaním mimoriadne vysokých štandardov v oblasti ekológie. Spoločnosť prísne kontroluje úroveň produkovaných emisií, znečistenie vôd, ktoré vzniká pri výrobe, obaly vyrába z recyklovateľných materiálov a pod. Veľmi vysoké hodnotenie dosiahla aj v sociálnej oblasti. Nokia každoročne podporuje projekty filantropického charakteru a jej vnútorný poriadok je náročný na etické správanie zamestnancov. Producent mobilných telefónov bojuje proti detskej práci a dodržiavanie týchto kritérií vyžaduje aj od svojich obchodných partnerov.

Odlišnú metodiku vyhodnocovania spoločností používa americký Dow Jones Sustainability Indexes, ktorý zostavuje rebríčky pre osemnásť sektorov. Konečné skóre je výsledkom priemeru dosiahnutých bodov v troch oblastiach: ekonomickej, ekologickej a sociálnej. V oblasti technológií sa najvyššie umiestnil Intel, a to predovšetkým vďaka dobrým hospodárskym výsledkom. V čele telekomunikačných spoločností stojí British Telecom Group, ktorý okrem celkove veľmi dobrých výsledkov dosiahol v oblasti ekológie takmer maximálny počet bodov. Najlepšiu sociálnu politiku z lídrov jednotlivých sektorov dosiahla Lend Lease Corp. pôsobiaca v oblasti nehnuteľností. Okrem oblastí, kde jednotlivé spoločnosti vynikajú, získali nadpriemerné hodnotenie aj vo všetkých ostatných.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 3. 2024

USD 1,081 0,000
CZK 25,305 0,014
GBP 0,855 0,003
HUF 395,260 0,140
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS