ČLÁNOK
Keď kradnúť, tak organizovane
23. júla 2001

Zlodejina je zlodejina aj vtedy ak sa sama pomenuje inak. V obľube sú exoticky znejúce názvy ale uživí sa aj celkom prostá demagógia, ktorá míňanie cudzích peňazí prekrúti do podoby verejného záujmu.

Vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie na štyroch obvinených vo veci Astran Club Bardejov. Zmizlo síce dosť peňazí, ale stalo sa to v súlade s Ústavou SR. Ministerstvo vnútra, ktoré registruje občianske združenia nenašlo dôvod na zrušenie tohto pozoruhodného „spolku“. Vyšetrovateľ skonštatoval, že „…skutok nie je trestným činom a nie je ani dôvod na odstúpenie veci inému štátnemu úradu.“ Ministerstvo financií legalizovalo klasickú pyramídovú hru poznaním „…že činnosť tohto občianskeho združenia nemožno charakterizovať ako zárobkovú“. Pre štátnych úradníkov nebola hra Astran nepoctivou hrou či lotériou. Je to síce zvláštne, ale je to problém ľudí, ktorí naleteli a verili sľubom vysokého zisku. Trocha cynicky sa dá povedať, že tak im treba, keď nezbadali, že štát nemá ani len záujem pôsobiť ako bariéra nepoctivosti.

Skoro v rovnakom čase ako dostal Astran dobrozdanie získala televízia peniaze na splatenie dlhu. Miliardu korún presunul štát z Fondu národného majetku SR do verejnoprávnej inštitúcie, ktorá neplatila Slovenským telekomunikáciám za služby súvisiace s vysielaním. Keby sa telekomunikácie nestali súkromnými, zrejme by veselo neplatila ďalej a koncesionár, daňový poplatník a vďačný divák by neprišiel o skvelé reprízy relácie Repete. Poučný je tento prípad hneď niekoľkonásobne. Potvrdzuje, že neplatiť treba vo veľkom, lebo na malého dlžníka si každý trúfa. Pod „štátnou“ zástavou sa neplatí dobre, lebo štát sa postará. Napríklad tak, že deformuje prostredie a rozhodne o tom, že majetok verejno-právnej inštitúcie nemožno exekuovať. Dôsledky pre jednotlivého občana nie sú zničujúce, tých pár korún, ktoré zaplatí za verejno-právny rozmar, ani nezbadá a ani ich nebude považovať za ukradnuté, hoci takými vlastne sú.

Skutočnosť, že na Slovensku sa pyramídové hry inštitucionalizujú je na jednej strane desivá, na strane druhej upokojujúca. Zákon umožňuje zlodejinu, ale pod dohľadom štátu. Obe pyramídy, teda Astran i televízia prežijú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS