ČLÁNOK
KDH vyzýva Mikloša, aby podporil zníženie odvodového zaťaženia
31. augusta 2001

Otvorený list vicepremiérovi pre ekonomiku Ivanovi Miklošovi a výzvu poslancom SDK na podporu návrhov zákonov, ktoré smerujú k zníženiu odvodového zaťaženia vyzvalo vo štvrtok Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ako na tlačovej konferencii uviedol podpredseda KDH Vladimír Palko, zníženie z odvodov z 38 na 29 percent by sa tak stalo jedným z najväčších makroekonomických opatrení tejto vlády počas jej štvrťročného funkčného obdobia a zároveň kľúčovým opatrením na zníženie vysokej miery nezamestnanosti. Zdôraznil, že analýza, ktorú KDH predložilo, vyvracia Miklošove tvrdenia, že tieto opatrenia spôsobia rozvrat verejných financií.

Podľa Palka sa na Slovensku už mesiace vedie diskusia o návrhoch, ktoré smerujú k zníženiu daňového a odvodového zaťaženia. Pripomenul, že „naplno platia Murphyho zákony, čo potvrdzuje aj intenzita diskusie o nich“. Najviac sa diskutovalo o zrušení dedičnej dane, kde išlo o príjem do štátnej kasy vo výške 50 miliónov SK, menej o znížení dane z príjmov právnických osôb, pri ktorom ide o transfer 6 mld. Najmenej sa podľa Palka diskutuje o znížení poistných odvodov, kde by vypadlo z príjmov štátnej kasy 18,5 mld. korún.

Ako ďalej uviedol, ich analýza poukazuje na to, že deficit verejných financií v tomto prípade nehrozí. KDH argumentuje tým, že ak bude poistné nižšie o 9 percent, bude úspora štátu ako platiteľa poistného za štátnych zamestnancov 5,25 mld. Sk. Ako zdôraznil Palko, v závislosti od počtu novovytvorených pracovných miest sa deficit v príjmoch štátnej kasy bude pohybovať od 1,8 do 10,25 mld. Sk. KDH predpokladá zdroje 13,25 mld. Sk, ak sa schváli zákon „o štíhlej vláde“ vo výške 0,528 mld. Sk, z úspor na dotáciách v agrosektore vo výške 1,5 mld. Sk, z rezortu ministerstva práce z kapitoly aktívnej politiky zamestnanosti presun 1 mld. Sk a zníženie dlhovej služby štátu o 10 mld. Sk. Podľa Palka kresťanskí demokrati rokovali o svojich návrhoch z tzv. Veľkého tresku v júni okrem HZDS so všetkými parlamentnými stranami. Podporu majú u poslancov DS a OKS, SNS dalo prísľub na ich podporu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS