ČLÁNOK
KDH nemieni ustúpiť z požiadaviek ohľadom rozpočtu
30. novembra 2000

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si uvedomuje riziká štátneho rozpočtu na rok 2001, preto ustúpilo zo svojej pôvodnej požiadavky a navrhuje ako kompromis zvýšenie odpočítateľnej položky pre rodičov s nezaopatrenými deťmi na 16 800 Sk. Na tlačovej besede to uviedol podpredseda KDH Július Brocka. KDH najprv navrhovalo zvýšiť odpočítateľnú položku zo súčasných 11 400 Sk na 22 800 Sk, tento návrh však ministerstvo financií odmietlo. Za neprijateľný považuje aj návrh zvýšenia na 16 800 Sk a podľa Brocku si tento postoj osvojili aj ostatní koaliční partneri, ktorí sú ochotní podporiť zvýšenie až s účinnosťou od roku 2002.

Brocka kritizoval vyjadrenie premiéra Mikuláša Dzurindu po utorkovej koaličnej rade. Predseda vlády vyhlásil, že problémom sú už iba poslanci KDH, ktorí presadzujú zníženie daňového zaťaženia rodín s nezaopatrenými deťmi. Podľa Brocku problémom nie je KDH, ale rodiny s deťmi, pretože ich príjmy nerastú, dane sa zvyšujú a štát ich nepodporuje dostatočne.

Ďalšie pozmeňovacie návrhy predniesli kresťanskí demokrati k návrhu novely zákona o sociálnom zabezpečení. KDH navrhuje predĺženie náhradnej doby rodičom, ktorí sa starajú o nezaopatrené dieťa (tzv. materská dovolenka) do 6 rokov veku. Štát podľa Brocku v súčasnosti nemá dostatočné zdroje na to, aby predĺžil dobu poberania rodičovského príspevku zo súčasných troch rokov na šesť rokov, preto KDH navrhuje predĺženie povinnosti štátu platiť poistné na dôchodkové poistenia za rodičov, ktorí sa starajú o dieťa do 6 rokov.

V zákone o sociálnej pomoci chce KDH dosiahnuť, aby sa u rodiča, ktorý sa osobne a celodenne stará o dieťa do siedmich rokov veku, alebo o tri a viac detí do pätnásť rokov, neskúmala možnosť zabezpečiť si alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou na prekonanie hmotnej núdze. V súčasnosti táto možnosť platí pre rodičov starajúcich sa o dieťa do 5 rokov, resp. o tri a viac detí do 7 rokov.

Ako na záver uviedol J. Brocka, podporu týmto návrhom už vyslovili opoziční poslanci. KDH nemieni zo svojich požiadaviek ustúpiť, podľa slov svojho podpredsedu sa však bude snažiť dosiahnuť kompromis, aby sa štátny rozpočet schválil v prijateľnej forme.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS