ČLÁNOK
Kazašská mena poklesla zo 100,02 na 150,00 tenge/dolár
7. apríla 1999

Medzinárodný menový fond (MMF) včera uviedol, že po rozhodnutí kazašskej centrálnej banky a vlády uvoľniť kurz svojej meny by sa mal obnoviť rast ekonomiky tejto ázijskej krajiny a posilniť obchodná bilancia, pričom počiatočná panika na trhoch, vyvolaná daným rozhodnutím, by mala postupne vymiznúť. MMF je však znepokojený rozhodnutím centrálnej banky, aby exportéri zamieňali polovicu devízových príjmov, ako aj rozhodnutím o kompenzácii vkladateľov v prípade prudkého poklesu kazašskej meny, o znížení povinných minimálnych rezerv na polovicu, a o snahe udržať ceny energie v dohľadnej dobe na nízkych úrovniach. MMF vyjadril výhrady aj voči celkovým nákladom menových zmien a voči nízkym rozpočtovým príjmom. Pokiaľ sa príjmy nezvýšia, bude potrebné revidovať rozpočet.
Následkom rozhodnutia kazašskej centrálnej banky uvoľniť kurz kazašskej meny utrpel kazašský tenge pokles druhý deň za sebou. Centrálna banka však apelovala na obyvateľov, aby panicky nenakupovali doláre. Pád kazašskej meny z pondelkovej úrovne 100,02 tenge/dolár na utorkovú finálnu úroveň 150,00 bol centrálnou bankou označený za „prehnaný pád pod vplyvom zbytočnej nervozity medzi obchodníkmi“. Pred vyhlásením rozhodnutia o uvoľnení kurzu sa tenge pohyboval voči doláru na 88,30 tenge/dolár.
Ceny v obchodoch a na trhoviskách sa začali pohybovať v zhode s pohybmi kurzov. Niektoré predajne zvýšili ceny až dvojnásobne, kým iné predávali iba za doláre. Obyvatelia zareagovali na rozhodnutie vlády s obavami, že dôjde k zopakovaniu minuloročnej ruskej krízy. Avšak hlavné kazašské ropné a kovospracovateľské podniky uvoľnenie kurzu privítali, pretože pokles kazašskej meny zvýši ich konkurencieschopnosť na susedných trhoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 7. 2022

USD 1,043 0,004
CZK 24,753 0,014
GBP 0,866 0,008
HUF 401,110 4,070
CAD 1,349 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS