ČLÁNOK
Kazachstan uvoľnil kurz svojej meny
6. apríla 1999

Predstavitelia centrálnej banky Kazachstanu uviedli, že zastavujú intervencie na devízovom trhu a umožňujú voľný pohyb kurzu kazašskej meny (tenge) voči ostatným menám. Týmto rozhodnutím upustili od režimu fixného kurzu. Od včera sa kazašská mena obchoduje pri voľnom kurze, a centrálna banka už nebude vynakladať zlaté a devízové rezervy na podporu svojej meny. „Vláda a centrálna banka prijali rozhodnutie zaviesť systém voľne plávajúceho kurzu tenge, ktorý je prijateľnejší pre proces otvárania sa kazašskej ekonomiky,“ uviedla kazašská centrálna banka.
Centrálna banka uviedla, že kurz kazašskej meny „bude determinovaný dopytom a ponukou na voľnom trhu…bez výraznejších intervencií Národnej banky“. Dodala však, že neumožní prudké výkyvy kurzu meny. Centrálna banka bude pokračovať v realizácii svojej politiky udržiavania nízkej inflácie a dostatočne prísnej menovej politiky. V správe centrálnej banky sa ďalej uvádza, že „Kazachstan nedopustí, aby došlo k neschopnosti splácať vládne dlhy“, pričom na devízy nebudú uvalené žiadne limitácie. Obchodné bariéry, ktoré boli uvalené na import z Ruska, Kirgizstanu a Uzbekistanu, budú odstránené, pokiaľ sa uvedené tri krajiny neuchýlia k dumpingu.
Po zverejnení uvedenej správy poklesol kazašský tenge voči doláru v pondelok na zatváraciu úroveň 100,02 tenge/dolár z piatkového záveru 88,30 tenge/dolár. Rozhodnutie centrálnej banky nasledovalo po niekoľkomesačnom zosilňovaní negatívnych tlakov na ekonomiku a menu, vyvolaných augustovou devalváciou v Rusku a rastom obchodného deficitu. V minulom roku minula centrálna banka na podporu svojej meny stovky miliónov dolárov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS