ČLÁNOK
Kartel Sotheby ´s Holding a Christie´s International
10. decembra 2001

Bývalý predseda predstavenstva aukčnej siene Sotheby’s Holdings Alfred Taubman je podľa súdu vinný spolu s kolegom s konkurujúcej firmy Christie’s International Anthony Tennantom. Spolupáchatelia udržiavali pevný systém sprostredkovateľských poplatkov pre účastníkov dražieb, ktorí si kupovali umelecké predmety. Informoval o tom denník Wall Street Journal.

Taubman, ktorý má viac ako 76 rokov prijal verdikt poroty stoicky v šedom obleku s vestou a modrou kravatou. Výšku trestu určí sudca George Daniels 2. apríla tohto roku.

Najvyšší trest, ktorý hrozí Taubmanovi sú tri roky väzenia a pokuta 350 000 USD. Tennant, ktorý je rovnako obvinený z porušenia zákonov o hospodárskej súťaži sa vyhol súdu jednoducho tak, že sa nedostavil pred americký súd. Britský zákon o vydávaní podozrivých z trestného činu sa netýka prípadov porušenia zákonov o hospodárskej súťaže.

Taubman sa stal vo verejnosti známy tým, že zbohatol na operáciách s nehnuteľnosťami a kúpou kontrolného balíka Sotheby´s. Hodnota holdingov, ktorá mu patria spolu s Taubman Centers, sa odhaduje na 0,7 – 1,0 mld. USD. Podľa ľudí, ktorí poznajú situáciu, pravdepodobne v najbližšom čase abdikuje z riaditeľských miest v Taubman Centers a iných spoločnostiach.

Sotheby´s uznala svoju vinu už v minulom roku. Taubman súhlasil, že vyplatí 186 mil. USD akcionárom a klientom firmy, ktorí na ňu podali žaloby. Obhajoba sa snažila Taubmana predstaviť ako manažéra, ktorý sa nezaoberá finančnými otázkami vlastného podniku. Advokáti z firmy Davis Polk & Wardwell presviedčali súd, že riaditeľ sa zaoberal najmä otázkami všeobecnej stratégie a marketingu. Avšak sudcovia odmietli tieto argumnety a všimli si, že Taubman by nemohol zbohatnúť keby sa nestaral o komerčnú stránku svojho podnikania. Hovorili o tom, že osobne viedol všetky rokovania predstavenstva a niektoré zasadnutia vnútorného oddelenia auditu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS