ČLÁNOK
Kapitálové vybavenie bánk v SR je podla T. Spurného výborné
27. marca 2003

Slovenský bankový sektor je podla generálneho riaditela Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) Tomasa Spurného jedným z najstabilnejších vo svete. Z pohladu kapitálovej vybavenosti je podla neho dvakrát silnejší ako rakúsky ci nemecký bankový systém. Tento stav je zásluhou rekapitalizácie a následnej privatizácie bánk v SR. Tento aspekt je podla T. Spurného verejnosti málo komunikovaný ako pozitívny prínos privatizácie bánk na Slovensku. V súcasnosti to podla neho znamená aj lepšiu odolnost bánk voci možným dopadom vojnového konfliktu v Iraku.

Ako na tlacovej besede v Košiciach dalej uviedol, druhou silnou stránkou bankového systému v SR je ocakávanie vstupu krajiny do Európskej únie (EÚ). Vstup by mal priniest nárast zahranicných investícií a následne rast disponibilných dôchodkov obyvatelstva. To dáva bankám priestor na intenzívne prefinancovanie spotreby obcanov prostredníctvom úverových produktov. Penetrácia trhu úverovými produktmi je podla neho v SR viac než o polovicu nižšia ako v EÚ. Pre bankový sektor to znamená velkú príležitost uplatnenia na trhu. Upozornil však, že to platí hlavne vo vztahu k úverovaniu obcanov. Pri podnikateloch bude ešte potrebné zvýšit dôveru bánk voci nim. Mnohí z nich sa totiž snažia držat firmy úctovne tesne nad bodom straty kvôli daniam a potom sa cudujú ak im banky nechcú dat úvery, lebo nevykazujú dostatocnú rentabilitu.

Naopak za slabinu bankového odvetvia v SR považuje vymožitelnost práva. Legislatíva v tejto oblasti je podla neho na velmi dobrej úrovni, ale exekutíva zaostáva. Zaistenie majetku je podla neho v slovenských zákonoch ošetrene mimoriadne dobre, ale vymáhanie tohto práva je namáhavé. „Súdy podla nie sú schopné konat dostatocne rýchlo. To spôsobuje spomalovanie ekonomického rastu v SR,“ uzavrel T. Spurny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS