ČLÁNOK
Kapitalizácia podľa M. Němca dôchodky výrazne neovplyvní
3. decembra 2002

Zavedenie systému povinnej kapitalizácie prostriedkov na osobných dôchodkových účtoch občanov nebude mať zásadný vplyv na zvýšenie priemernej úrovne dôchodkov. Na seminári o dôchodkovej reforme to v pondelok uviedol generálny riaditeľ Prvej doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia Michal Němec. „Netvárme sa, že kapitalizáciou sa výrazne zvýšia priemerné dôchodky,“ zdôraznil. Dôchodky ľudí s podpriemerným a priemerným príjmom podľa neho zostanú na približne rovnakej úrovni.

V súvislosti s pomerom priebežného a kapitalizačného systému dôchodkového poistenia Němec podotkol, že sa treba poučiť zo skúseností Maďarska. „Mieru kapitalizácie nastavili v Maďarsku veľmi necitlivo, čo malo negatívny dopad na ich schodok verejných financií,“ povedal. Úvahy o úplnom zrušení priebežného spôsobu financovania výplaty dôchodkov Němec nepodporuje. „Nepoznám európsku krajinu, ktorá by tento systém zrušila,“ skonštatoval.

Najväčším problémom financovania dôchodkov z dlhodobého hľadiska je podľa Němca miera nezamestnanosti. „Je to väčší problém ako demografický vývoj,“ zdôvodnil. Za nevyhnutné Němec považuje zavedenie univerzálneho základného dôchodkového systému, čím by sa do tohto systému začlenili aj príslušníci tzv. silových rezortov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS