ČLÁNOK
Kapitál Devín banky posilnia minimálne 2 japonskí investori
11. februára 2001

Zvýšenie základného imania z 1 mld. Sk na 4 mld. Sk a zmeny v najvyšších orgánoch spoločnosti schválilo v Turčianskych Tepliciach mimoriadne valné zhromaždenie Devín banky. Zvýšenie základného imania musí teraz schváliť Národná banka Slovenska. Tá podľa slov nového generálneho riaditeľa Devín banky Pavla Rusnáka dostane všetky potrebné dokumenty vrátane zápisnice z mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) na budúci týždeň. Zároveň podotkol, že súhlas centrálnej banky je už prerokovaný, pričom NBS má na vyjadrenie tri mesiace.

Pôvodní akcionári majú možnosť využiť predkupné právo. „Myslíme si, že ju nevyužijú a poskytnú priestor pre nových strategických investorov,“ povedal po skončení mimoriadneho valného zhromaždenia P. Rusnák. Potvrdil, že pôvod nových investorov, ktorí majú byť minimálne dvaja, je v Japonsku. Bližšie špecifikovať podrobnosti bude ochotný až v čase, keď budú mať súhlas od NBS. Podľa neho by sa tak malo stať na konci prvého polroka 2001. „Vstup nových investorov a kapitálu prinesie ďalšiu stabilizáciu banky, zvýši jej dôveryhodnosť a prinesie širšie možnosti v ponúkaní nových projektov,“ zdôraznil P. Rusnák.

MVZ schválilo aj zmeny v orgánoch Devín banky. Počet členov predstavenstva sa znížil z 10 na 5 s tým, že sedem členov pôvodného predstavenstva na svoju funkciu abdikovalo. K P. Rusnákovi, ktorý sa stal predsedom predstavenstva, Vladimírovi Jančímu a Vladimírovi Šavolovi pribudol do predstavenstva Ivan Gondáš a Viliam Pešta. O odvolanie z dozornej rady požiadal Adrian Amdruš, ktorého nahradil zástupca ruského akcionára Sergej Gorodkov.

DB sa do konca minulého roka nepodarilo deblokovať žiadnu časť dlhu Ruskej federácie voči Slovensku, ako bolo dohodnuté nad rámec pôvodných kontraktov, preto požiadala DB o predĺženie mandátnej zmluvy. Koncom januára predložila ministerstvu financií (MF SR) všetky dokumenty, ktoré ministerstvo v súlade s predĺžením tejto zmluvy požadovalo. „Počítame s tým, že ministerstvo predloží návrh dodatku k mandátnej zmluve vláde na budúci týždeň“, konštatoval P. Rusnák. Vláda by mala rozhodnúť, či sa žiadosti DB predĺžiť deblokačnú zmluvu o pol roka vyhovie, alebo nie.

Akcionársky kapitál DB tvorí zo 77,7 % kapitál slovenský, 12,6 % ruský a necelých 10 percent je v rukách japonskej spoločnosti Goya Japan Co, Ltd.

Národná banka Slovenska (NBS) sa zatiaľ nevyjadrila k žiadosti Devín banky, a.s. o povolenie navýšiť základné imanie banky zo súčasnej úrovne 1 mld. Sk na 4 mld. Sk. „Samotné odsúhlasenie zvýšenia imania akcionármi banky však nie je viazané na súhlas NBS,“ uviedol Onda. Podľa informácií, ktoré sa v uplynulých dňoch objavili v tlači, je však vedenie NBS navyšovaniu základného imania v Devín banke naklonené.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS