ČLÁNOK
Kaník požiadal Tatra banku a Gasfin, aby zrušili obchod
27. septembra 1999

Prezident Fondu národného majetku (FNM) SR Ľudovít Kaník sa začiatkom týždňa obrátil listom na spoločnosti Gasfin, a.s., o.c.p. a Tatra banka, a.s., aby zrušili nevysporiadaný burzový obchod, v ktorom mal Gasfin kúpiť akcie spoločnosti Nafta, a.s., Gbely. List dostalo na vedomie aj Ministerstvo financií SR a Slovenský plynárenský priemysel, š.p. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa FNM Alžbeta Šimonovičová. Ľ. Kaník pre SITA povedal, že zatiaľ ani od jednej strany nedostal oficiálne stanovisko. „Som však optimista,“ dodal.
Podľa dohody o urovnaní medzi FNM SR a Druhou obchodnou, a.s. z 23. augusta, ktorá už nadobudla účinnosť, sa má na účet fondu vrátiť 45,9 % akcií Nafty Gbely a nevysporiadaný obchod s 32 % akcií bráni plneniu dohody. Ten bol na Burzu cenných papierov v Bratislave nahlásený 2. augusta a mal predstavovať cestu návratu Nafty do rúk štátu presadzovanú ministrom hospodárstva Ľudovítom Černákom. Tento balík mal cez obchodníka Gasfin nadobudnúť jeho 100-percentný vlastník Slovenský plynárenský priemysel, š.p. a Slovenská sporiteľňa, a.s.. Predávajúcim bola Tatra banka, ktorá si na 32-percentný balík uplatnila záložné právo.
Ministerka financií Brigita Schmögnerová však obchod na burze z dôvodu nevyjasnenosti viacerých otázok súvisiacich s touto transakciou pozastavila. Išlo predovšetkým o otázky súvisiace s predbežným opatrením Najvyššieho súdu SR, ktorým pozastavil Druhej obchodnej právo nakladať s akciami Nafty.
Ako A. Šimonovičová ďalej informovala, avizované stretnutie predstaviteľov fondu s veriteľskými bankami vo Viedni sa preložilo na 1. októbra 1999.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 11. 2021

USD 1,136 0,009
CZK 25,526 0,145
GBP 0,852 0,006
HUF 365,680 2,900
CAD 1,452 0,016

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS