ČLÁNOK
Kanadskí výrobcovia ocele chcú nasledovať USA
11. marca 2002

Najväčší kanadskí výrobcovia ocele a odborové zväzy zastupujúce ich zamestnancov sa zjednotili do koalície, ktorá chce presadiť, aby Kanada nasledovala príklad USA v obmedzovaní importu lacnej ocele. Jim Alfano, prezident a výkonný riaditeľ najväčšej kanadskej oceliarskej spoločnosti Stelco Inc tvrdí, že Kanada podobne ako USA potrebuje úľavu od lacných zahraničných oceliarskych produktov, ktoré v Severnej Amerike spôsobili jednu z najhorších kríz oceliarskeho sektora.

Washington v priebehu minulého týždňa zaviedol na výrobky oceliarskeho priemyslu clá, ktoré dosahujú až hodnotu 30 %. Jeho rozhodnutie vyvolalo vlnu protestov a hrozieb Európskej únie, ale aj ďalších krajín. Reštriktívne opatrenia sa netýkajú Kanady ani Mexika, pretože obidve patria do Severoamerickej zóny voľného obchodu NAFTA.

Kanadskí producenti a odborové združenie United Steelworkers vyzývajú vládu, aby zaviedla podobné ochranné opatrenia, obzvlášť v súvislosti s hrozbou presmerovania dovozu z USA do Kanady. Rokovania ministra obchodu a koalície sa uskutočnia v najbližších týždňoch. Minister obchodu Pierre Pettigrew uviedol, že Ottawa bude konať v prípade, že import pôvodne určený do USA sa skutočne presmeruje na kanadský trh.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS