ČLÁNOK




Kanadská vláda prisľúbila pomoc automobilkám
14. decembra 2008

Kanadská vláda prisľúbila pomoc automobilkám
 
Stroskotanie pomoci americkej vlády pre „big three“ v Senáte /v objeme 14 miliárd USD/, o čom sme už na stránkach Profini informovali, sa v Kanade hodnotí krajne negatívne
 
Kanadská federálna vláda i exekutíva provincie Ontário prisľúbili pomoc v objeme 3,4 miliardy CAD dcérskym firmám americkej „veľkej trojky“ za podmienky, že výrobcom v Detroite, teda materským firmám,  pomôže aj vláda USA. Minister priemyslu Tony Clement v tejto súvislosti vyhlásil, že vyše trojmiliardový záchranný balík je odôvodnený „vážnosťou situácie“, ktorý označil za existenčný moment v celom automobilovom priemysle.
Automobilky predstavujú pilier celej ontárijskej ekonomiky a najvýznamnejšiu časť kanadského exportu.
Okrem GM, Chrysleru a Fordu majú svoje dcérske firmy v Kanade aj Honda a Toyota.
GM, Chrysler a Ford už požiadali o pomoc vládne orgány v Ottawe v podobe úverov a úverových garancií v celkovom objeme 6 miliárd USD.
Za túto pomoc sa veľmi tvrdo zasadzujú aj dodávateľské a subdodávateľské firmy kanadských výrobcov. Argumentujú tým, že automobilový priemysel v USA a Kanade je „silne cezhranične integrovaný“, avšak kanadskí dodávatelia a subdodávatelia sú priamo napojení /finančne, existenčne/  na výrobu v Kanade. Prisľúbená pomoc /3,4 miliardy kanadských dolárov/ sa odvíja od toho, že produkcia v Kanade predstavuje zhruba pätinu celkovej výroby „veľkej trojky“ v Detroite.
Nemá však ísť o bianco-šek. Reštrukturalizačné programy v automobilkách GM, Chrysler a Ford sa  majú  veľmi tvrdo monitorovať.
Stroskotanie pomoci americkej vlády pre „big three“ v Senáte /v objeme 14 miliárd USD/, o čom sme už na stránkach Profini informovali, sa v Kanade hodnotí krajne negatívne. Bude iba ťažko akceptovateľné, aj vzhľadom na silnú pozíciu odborov, aby sa o osude kanadských zamestnancov v automobilovom priemysle, rozhodovalo iba vo Washingtone.
Tento fakt iba zvyšuje dramatickosť celej situácie.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS