ČLÁNOK
Kabinet súhlasil s rokovaniami o Staff-Monitored Programe MMF
13. septembra 2000

Vláda SR súhlasila so začatím rokovaní s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o tzv. Staff-Monitored Programm (SMP), ktorý je podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej jednou z najmäkších foriem spolupráce. Misia MMF v súčasnosti monitoruje ekonomické výsledky SR dvakrát do roka, SMP bude zrejme znamenať jednu alebo dve misie navyše. Program trvá podľa ministerky spravidla 18 mesiacov, o jeho presnej dĺžke je však predčasné hovoriť.

Realizácia programu SMP si vyžaduje vypracovanie Memoranda o hospodárskej a finančnej politike SR na obdobie 12 – 18 mesiacov. Dokument po doplnení o niektoré kvantitatívne indikátory predstavia výkonnému výboru MMF. Zároveň dôjde k príprave podrobného štvrťročného makroekonomického rámca pre rozpočet, menové agregáty a platobnú bilanciu na celé obdobie trvania programu.

Ako povedal guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko, rokovania o spolupráci začnú už počas výročného zasadnutia MMF v Prahe 26. – 28. septembra. Vláda tiež podľa jeho slov súhlasila s predčasným splatením záväzku SR voči MMF v objeme 75 mil. SDR, čo je zhruba 100 mil. USD. Tento záväzok je pritom splatný do roku 2004. Predčasné splatenie umožnil súčasný stav devízových rezerv s dobrým výhľadom do budúcnosti.

Úlohou iniciovať oficiálne rozhovory o niektorej forme spolupráce s MMF poverila vláda guvernéra NBS už 24. mája. Spolupráca má slúžiť ako podporná aktivita pri rokovaniach so Svetovou bankou o získaní pôžičky EFSAL na financovanie reštrukturalizácie podnikového a finančného sektora. Výkonný riaditeľ MMF Horst Köhler v júli naznačil, že na základe vyjadrenia Svetovej banky môže mať podporný program MMF podobu stand-by dohody alebo monitorovacieho programu. Výkonná rada fondu označila za najužitočnejší program SMP, čo vo vládnom návrhu akceptovala NBS i ministerstvo financií

Vláda v stredu prerokovala aj dôverný materiál týkajúci sa privatizácie Slovenskej poisťovne, a.s. Podľa B. Schmögnerovej by k odpredaju celého balíka akcií v štátnych rukách malo dôjsť v tom istom čase, ako sa skončí monopol na zákonné poistenie. Účasť drobných akcionárov na privatizácii závisí podľa ministerky od toho, či strategický investor odkúpi celý ponúkaný podiel. V opačnom prípade sa dá očakávať zvýšenie ceny akcií poisťovne po vstupe investora, čo by mohlo byť výhodné pri predaji minoritných podielov štátu prostredníctvom burzy. O vstup do Slovenskej poisťovne prejavujú podľa ministerky záujem viaceré zahraničné poisťovacie spoločnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS