ČLÁNOK
Kabinet schválil stimuly pre päť firiem vo výške 28 mil. eur
8. júla 2009

Vládny kabinet schválil v stredu poskytnutie investičných stimulov pre päť spoločností vo výške 28 mil. eur. Najväčšiu štátnu pomoc v objeme 15 mil. eur vo forme daňových úľav dostane spoločnosť Kia Motors Slovakia, ktorá plánuje postaviť pri Žiline novú motoráreň. Juhokórejská automobilka plánuje investovať do výstavby novej haly na výrobu motorov 110,5 mil. eur. Vďaka tomuto investičnému projektu by malo do roku 2012 vzniknúť 274 nových pracovných miest. Ako uviedol začiatkom júna tohto roku pre agentúru SITA hovorca automobilky Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák, definitívne rozhodnutie o výstavbe novej motorárne, vďaka ktorej by zvýšila spoločnosť výrobu motorov na Slovensku zo súčasných 300 tisíc kusov ročne na plánovaných 450 tisíc kusov ročne, by malo padnúť do konca tohto roka. Podľa návrhu na poskytnutie investičnej pomoci s výstavbou motorárne chce juhokórejská automobilka začať v prvom kvartáli budúceho roka. Začiatok výroby v novej motorárni je naplánovaný na koniec roka 2011. Až 90 % vyrobených motorov by malo smerovať na export.

Vláda schválila investičné stimuly v objeme 5,58 mil. eur aj pre americkú firmu ICU Medical, ktorá vyrába lekárske a dentálne nástroje a potreby. Spoločnosť chce v nitrianskom okrese, v obciach Horný Oháj a Vráble, investovať 13,95 mil. eur do výroby výrobkov na intravenóznu aplikáciu. Vzniknúť by malo 700 nových pracovných miest. Ročne by mala firma vyrobiť 70 mil. kusov výrobkov, pričom až 99 % produkcie bude smerovať na export. Americký investor by mal dostať od štátu 2,79 mil. eur vo forme dotácie na nákup dlhodobého majetku, 1,87 mil. eur vo forme daňových úľav a 920 tis. eur ako príspevok na vytvorené nové pracovné miesta.

Investičné stimuly vo výške 3,32 mil. eur na obstaranie dlhodobého hmotného investičného majetku dostane od štátu aj spoločnosť Orava Skipark, a.s., ktorá podniká na Slovensku v oblasti cestovného ruchu. Tá plánuje za 10,7 mil. eur dobudovať stredisko cestovného ruchu v lokalite Kubínska hoľa v okrese Dolný Kubín. Vďaka tomuto investičnému projektu by malo vzniknúť priamo 40 nových pracovných miest a nepriamo ďalších 230 pracovných miest. S realizáciou investičného projektu chce spoločnosť začať v treťom kvartáli tohto roka, pričom ukončenie dostavby strediska je naplánované na koniec roka 2011.

Spoločnosti IEE Sensing Slovakia s. r. o., ktorá podniká v oblasti výroby ostatných dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá, schválil vládny kabinet poskytnutie investičných stimulov v objeme 2,1 mil. eur. Z toho dotácia na obstaranie hmotného a dlhodobého nehmotného majetku bude predstavovať 500 tis. eur, úľavy na dani z príjmu 1,1 mil. eur a príspevok na vytvorené nové pracovné miesta 500 tis. eur. Firma chce v Kechneci investovať do výroby príslušenstva pre motorové vozidlá 4,2 mil. eur, pričom by malo vzniknúť 350 nových pracovných miest. Podnik by mal ročne vyrobiť 9,3 mil. kusov výrobkov, pričom celá produkcia pôjde na export. S realizáciou investičného projektu plánuje firma začať v treťom kvartáli tohto roka. Na konci tohto roka spoločnosť počíta už so začatím výroby, ukončenie celého investičného projektu je naplánované na koniec budúceho roka.

Ministri odsúhlasili poskytnutie štátnej pomoci v objeme 2 mil. eur aj spoločnosti RDB, s.r.o., ktorá pôsobí v chemickom priemysle. Firma chce v Moldave nad Bodvou do výroby frakcie n-alkánov pomocou inovatívnej technológie investovať 6 mil. eur. Vytvoriť by mala 54 nových pracovných miest. Ročne by mala vyrobiť 5,2 tis. ton výrobkov, pričom 60 % produkcie pôjde na export. Vláda schválila, že firma dostane 1 mil. eur vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a 1 mil. eur vo forme daňových úľav.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS