ČLÁNOK
Kabinet schválil pre nové investičné projekty pomoc 15 mil. eur
5. septembra 2013

Vládny kabinet na svojom stredajšom rokovaní odklepol pre piatich investorov štátnu pomoc vo výške 15 mil. eur. Väčšina investičnej pomoci v objeme takmer 13,4 mil. eur bude vo forme daňových úľav. Spoločnosti Gevorkyan, Miba Sinter, Johnson Controls, Dometic a Michatek by mali vďaka poskytnutým investičným stimulom na Slovensku preinvestovať necelých 41 mil. eur a vytvoriť takmer 700 nových pracovných miest.

  Najviac pracovných miest plánuje vytvoriť nemecká spoločnosť Dometic. Tá by mala po rozšírení svojho závodu vo Fiľakove prijať do zamestnania 326 ľudí. Do výstavby nových priestorov a modernizácie výrobných technológií chce firma investovať necelých 5,5 mil. eur. Investorovi ministri schválili poskytnutie investičných stimulov vo výške zhruba 3 mil. eur. Z toho 340 tisíc eur firma žiada od štátu ako dotáciu na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a zvyšok pomoci chce vo forme úľavy na dani z príjmu.

V Dolnom Kubíne vznikne 120 nových pracovných miest. Spoločnosť Miba Sinter tam totiž plánuje postaviť dve centrá pre vývoj a výrobu automobilových ozubených kolies. Do výstavby centier chce firma investovať 13,6 mil. eur. Vláda pre spoločnosť schválila pomoc vo forme daňových úľav vo výške 3,6 mil. eur.

Spoločnosť Michatek plánuje v Michalovciach rozšíriť svoju výrobu. Za približne 5,7 mil. eur chce investor postaviť v priemyselnom parku novú výrobnú halu, v ktorej chce vyrábať ventilátorové kolieska, rámy prístrojov či ohrevné zásuvky. Vzniknúť by malo 80 nových pracovných miest. Od štátu dostane spoločnosť stimuly vo výške 2,8 mil. eur. Vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý majetok to bude 250 tisíc eur, vo forme príspevku na vytvorenie nového pracovného miesta 800 tisíc eur. Zvyšok štátnej pomoci bude investor čerpať vo forme úľavy na dani z príjmov.

Firma Johnson Controls chce v novom podniku v Lučenci na výrobu kovových častí pre opierky hlavy pre automobilový priemysel zamestnať 125 pracovníkov. Do výstavby závodu plánuje spoločnosť preinvestovať 8,2 mil. eur. Ministri jej schválili investičnú pomoc v objeme 4,1 mil. eur. Investičná pomoc pozostáva z dotácie na dlhodobý hmotný majetok v hodnote 240 tisíc eur a úľavy na dani z príjmu v objeme 3,86 mil. eur.

Pri Banskej Bystrici chce spoločnosť Gevorkyan rozšíriť svoj závod o výrobu výrobkov technológiou práškovej metalurgie. Do nákupu vyspelej technológie na výrobu technologických dielov a do prístavby nových výrobných priestorov chce spoločnosť investovať 7,6 mil. eur. Vytvoriť by mala 44 nových pracovných miest. V súvislosti s plánovanou investíciou schválila vláda pre investora pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške 1,5 mil. eur.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS