ČLÁNOK
K. Mrva o možnostiach zníženia úrokových sadzieb
16. januára 2001

Podľa Karola Mrvu, vrchného riaditeľa Odboru menových a devízových operácií Národnej banky Slovenska a člena Bankovej rady NBS, centrálna banka nemá veľký priestor pre zníženie úrokových mier. „Priestor pre zníženie sadzieb nie je veľký a je relatívne malý,“ povedal Mrva na konferencii Euromoney vo viedenskom hoteli Intercontinental.

Zníženie základných úrokových mier centrálnej banky bude závisieť nielen od rozpočtu. Vo veľkej miere bude ovplyvnený privatizáciami podnikov, ktoré by mali prebehnúť v tomto roku. „Pokiaľ budeme privatizáciou získané devízy sterilizovať, bude to klásť veľké požiadavky na sterilizáciu v korunovej oblasti. Môže to sebou priniesť tlaky na kurz. Otázkou je či sa dodžia termíny,“ poznamenal v tejto súvislosti Mrva. „Otázka znie či to nebude naraz v jednom období, napríklad koncom roka, „dodal. Okrem toho dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť úrokové miery je prílev priamych zahraničných investícií. Mrva si preto myslí, že je „teoreticky možné že priestor na znižovanie úrokových mier nebude“, preto sa dá očakávať že budú „stabilné a budú na súčasnej úrovni“.

O kurze slovenskej koruny K. Mrva povedal, že je relatívne stabilný. Odchýlka kurzu SKK voči euru od konca roku 1999 je približne 1 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 8. 2022

USD 1,023 0,005
CZK 24,581 0,078
GBP 0,843 0,000
HUF 393,780 2,200
CAD 1,319 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS