ČLÁNOK
Jusko považoval pokus o záchranu Devín banky za racionálny
16. novembra 2001

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko odmieta akékoľvek obvinenia, podľa ktorých mohol bankový dohľad NBS v otázke uvalenia nútenej správy na Devín banku zakročiť skôr. Reagoval tak na článok Trendu, podľa ktorého NBS proti banke nezasiahla napriek tomu, že disponovala dôkazmi o porušovaní zákona Devín bankou. „V čase zverejnenia protokolu bankového dohľadu aktíva banky plne stačili na pokrytie jej záväzkov,“ vyhlásil Jusko. Podľa neho bolo za tohto stavu veľmi racionálne pokúsiť sa o záchranu banky.

„Druhá vec však je, že táto záchrana nevyšla,“ povedal Jusko. Podľa jeho slov orgány činné v trestnom konaní v súčasnosti už vyšetrujú viaceré podania, ktoré sa týkajú najmä skutočnosti, že manažéri banky nechceli poskytnúť príslušným orgánom NBS údaje o banke. Jusko potvrdil, že existuje rad firiem, s ktorými banka vykonávala podozrivé operácie, odmietol ich však špecifikovať. Ako skonštatoval, bankový dohľad NBS vedel, v akej situácii banka je a veril tomu, že je možné banku ozdraviť tak, ako sa to podarilo v iných bankách.

Guvernér NBS odmietol obvinenie, že vyčkávacia taktika bankového dohľadu bola spôsobená politickými tlakmi. „Vyčkávacia taktika sa v žiadnom prípade nedá vysvetliť politickým krytím banky, NBS mala snahu banku ozdraviť a nie ju zlikvidovať,“ skonštatoval.

Týždenník Trend vo svojom najnovšom čísle zverejnil článok, podľa ktorého sa už vlaňajšia kontrola NBS mohla presvedčiť, že Devín banka umelo zvyšovala bilančnú sumu, realizovala fiktívne obchody so zahraničnými bankami, o ktorých nevedela poskytnúť informácie a uskutočňovala pochybné transakcie so subjektmi z územia bývalého Sovietskeho zväzu. Centrálna banka však napriek tomu proti Devín banke nezasiahla, čakala a prispôsobila sa rozhodnutiu vlády SR. Tá poskytla banke finančnú injekciu, čím načas vyriešila jej problémy. Ako Trend dodáva, do histórie Devín banku definitívne poslal až tohtoročný pokus o podvod pri posilňovaní jej základného kapitálu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS