ČLÁNOK
Júnová inflácia v súlade s očakávaniami NBS
9. júla 2003

Júnový rast spotrebiteľských cien bol v súlade s očakávaniami Národnej banky Slovenska (NBS). Spotrebiteľské ceny sa pritom uplynulý mesiac zvýšili na medzimesačnej báze o 0,4 % a jadrová inflácia bola 0,7 %. V júli by mali cenovú hladinu podľa centrálnej banky ovplyvniť vyššie ceny cigariet. Významným tlmiacim faktorom by mal byť podľa NBS vývoj cien potravín, kde by mali klesnúť sezónne ceny ovocia a zeleniny. Informovala o tom NBS.

K júnovému rastu cien najviac prispela zmena cien tabaku a tabakových výrobkov, ako dôsledok očakávaného zvýšenia spotrebných daní. Ďalším významným faktorom cenového rastu bol podľa NBS pokračujúci nárast cien nespracovaných potravín, predovšetkým cien ovocia a zeleniny vrátane zemiakov. Vývoj cien spracovaných potravín v júni naďalej ovplyvňoval pokles cien mlieka a mliečnych výrobkov, ako aj cien čerstvých slepačích vajec.

Medzimesačný pokles cien o 0,6 % v sektore regulovaných cien spôsobila dočasná zmena tarifikácie víkendových hovorov v sieti Slovenských telekomunikácií. V júli by mali cenovú hladinu podľa centrálnej banky ovplyvniť vyššie ceny cigariet, ktoré sa naďalej zvyšujú až na úroveň, ktorá by mala zodpovedať cenám po zvýšení spotrebných daní od augusta. Významným tlmiacim faktorom by mal byť vývoj cien potravín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS