ČLÁNOK


,

Júnová deflácia je najlepším výsledkom od júla 1998
9. júla 2002

Spotrebiteľské ceny boli po osemmesačnom raste v júni oproti máju nižšie o 0,4 %. Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,4 %, dopravy o 1,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,5 %. Vzrástli hlavne ceny za vzdelanie o 0,7 %, odevy a obuv, v zdravotníctve a za rozličné tovary a služby zhodne o 0,3 %. V ostatných odboroch bol prírastok v rozpätí od 0,1 % do 0,2 %. Nezmenili sa ceny za poštové a telekomunikačné služby a v odbore rekreácia a kultúra. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Pokles cien potravín spôsobili najmä nižšie ceny zeleniny o 12,7 %, ďalej mierne nižšie ceny mlieka, syrov a vajec, olejov a tukov, mäsa, chleba a obilnín. Zvýšili sa ceny ovocia a cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek zhodne o 1,1 %. Ceny nealkoholických nápojov vzrástli o 0,1 % pri raste cien minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav a poklese cien kávy, čaju a kakaa. Ceny alkoholických nápojov a tabaku klesli vplyvom nižších cien tabaku o 1,4 %.

V odbore odevy a obuv sa zvýšili ceny obuvi o 0,5 % a odevov o 0,3 %. Pokles cien v doprave súvisel najmä s nižšími cenami prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 2,3 % a nákupu dopravných prostriedkov o 0,1 %. Zvýšenie cien v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,1 % ovplyvnili vyššie ceny služieb pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia, pevných palív, tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia a nájomného plateného nájomníkmi. Nezmenili sa ceny vody, elektriny a plynu.

V zdravotníctve sa cenový index zvýšil vplyvom rastu cien zdravotníckych služieb iných ako nemocničných o 0,4 %. V odbore pošty a telekomunikácie sa znížili ceny telefónnych a faxových prístrojov o 1,6 %. Nezmenili sa ceny poštových, telefónnych a faxových služieb. Rast cien vzdelania ovplyvnilo zvýšenie ceny poplatku za prijímaciu skúšku na vysokú školu o 3,4 %.

Pri nezmenených cenách v odbore rekreácia a kultúra sa zvýšili ceny dovoleniek s programom o 0,7 %, rekreačných a kultúrnych služieb o 0,4 %, iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu o 0,2 %. Na vyššie ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 0,2 % vplýval rast cien stravovania a ubytovacích služieb zhodne o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní v júni vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 2,6 %, z toho v odbore pošty a telekomunikácie o 16 %, alkoholické nápoje a tabak o 8,6 %, rozličné tovary a služby o 6,6 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 4,4 %, zdravotníctvo o 3,9 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 3,3 %, odevy a obuv o 3 %, rekreácia a kultúra o 1,6 %, vzdelanie o 1,2 %, nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domu o 0,5 %. Klesli ceny v odbore doprava o 4,1 % a nezmenili sa ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Index spotrebiteľských cien sa v júni oproti máju znížil v domácnostiach zamestnancov o 0,4 % a dôchodcov o 0,5 %. V júni 2002 v porovnaní s júnom 2001 bol index spotrebiteľských cien vyšší za domácnosti zamestnancov o 2,6 % a dôchodcov o 2,5 %.

Vývoj inflácie prekvapil aj centrálnu banku

Zníženie medziročnej dynamiky rastu cien bolo v júni výraznejšie ako očakávala Národná banka Slovenska (NBS). Pohľad do štruktúry spotrebného koša však podľa centrálnej banky potvrdzuje, že charakter faktorov vplývajúcich na cenový vývoj sa ani v júni nezmenil. „Naďalej prevládalo neinflačné pôsobenie jednotlivých faktorov a trend inflácie bol určovaný vývojom vybraných položiek spotrebného koša,“ povedal hovorca NBS Ján Onda.

Medzimesačné zníženie spotrebiteľských cien spôsobil podľa NBS najmä nečakane vysoký pokles cien potravín a pohonných hmôt. V rámci cien potravín sa pritom na jednej strane prejavil priaznivý vývoj cien poľnohospodárskych producentov a potravinárskych spracovateľov, na druhej strane vplyv sezónnosti. V dôsledku postačujúcej ponuky na trhu s mäsom pokračoval pokles spotrebiteľských cien tejto komodity. Podľa očakávaní sa v júni zastavil rast cien zeleniny, ich zníženie o viac ako 10 % sa výrazne podieľalo na medzimesačnom poklese spotrebiteľských cien. Ceny pohonných hmôt podľa NBS pružne reagovali na pozvoľné znižovanie cien ropy na svetových trhoch a oslabenie dolára.

V rámci základnej štruktúry jadrovej inflácie vzrástli iba ceny trhových služieb, čo spôsobilo predovšetkým charakteristické sezónne zvýšenie cien v oblasti rekreácie a kultúry. Vývoj cien ostatných položiek spotrebného koša bol bez výraznejších výkyvov.

Vývoj čistej inflácie očistenej od vplyvu cien pohonných hmôt v druhom štvrťroku potvrdzuje, že sa medziročná dynamika rastu cien vo väčšine skupín spotrebného koša stabilizovala. Klesajúci trend jadrovej a celkovej inflácie tak určujú predovšetkým volatilné ceny nespracovaných potravín a pohonných hmôt.

Pohľad analytikov

Index spotrebiteľských cien v júni oproti máju prekvapivo klesol o 0,4 percentuálneho bodu, čo bol podľa analytikov najvyšší medzimesačný pokles od júla 1998. Inflácia na Slovensku si tak v júni zapísala svoje piate historické minimum v rade. Najväčšou príčinou júnového medzimesačného poklesu bol podľa nich predovšetkým sezónny pokles cien potravín. Protiinflačne pôsobili aj ceny pohonných hmôt, kým cenový vývoj ostatných odborov zostal takmer nezmenený.

Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku sezónne potraviny v tomto roku zlacneli o mesiac skôr, ako sa očakávalo, a zaznamenali najvýraznejší medzimesačný pokles cien od sezóny v roku 1998. „Čistá inflácia, ktorá ceny potravín neobsahuje, sa tak v podstate nezmenila,“ povedal. Ako uviedla analytička ČSOB Silvia Čechovičová, medzi potravinami klesli najmä ceny zeleniny, ktorá zlacnela o 12,7 %. Znížili sa aj ceny mäsa, ktoré v júni pokračovali vo svojej klesajúcej tendencii od začiatku roku, a zníženie cien zaznamenali tiež alkoholické nápoje a tabak. „Naopak, ceny ovocia sezónnosti ešte vzdorujú a v minulom mesiaci vzrástli o 1,1 %“ povedala.

Zlacneli aj pohonné hmoty, pri ktorých podľa ekonóma Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovíta Ódora zohral najväčšiu úlohu slabší dolár a mierny pokles ceny ropy na svetových trhoch. Ako konštatoval analytik Ľudovej banky Mário Blaščák, ceny motorovej nafty Slovnaftu klesli v júni v porovnaní s májom o 3,51 %. „Tento vývoj spôsobil predovšetkým pokles cien referenčnej ropy Brent na svetových komoditných trhoch,“ povedal. Zvýšenie zaznamenali ceny za vzdelanie, ktoré medzimesačne zdraželo najmä pod vplyvom júnových poplatkov za prijímacie skúšky na vysoké školy. Podľa analytika Poštovej banky Michala Džačovského je pozitívne, že v roku 2001 vzrástli výdavky na vzdelanie na mesačnej báze o 1,8 % a v tomto roku už len o 0,8 %. Ostatné položky spotrebného koša sa pohybovali v porovnateľných hodnotách.

Ódor očakáva, že mesiace prázdnin môžu priniesť ďalší pokles inflácie. „Potom by sa však mal klesajúci trend otočiť a do konca roku by medziročná dynamika inflácie mohla opäť prekonať 3.5 %,“ uviedol. Inflácia je tak podľa neho pravdepodobne blízko svojho dna. Čechovičová navzdory priaznivému vývoju inflácie neočakáva, že v blízkej budúcnosti príde k zmene úrokových sadzieb. „V strede záujmu centrálnej banky stojí v súčasnosti vývoj zahraničného obchodu,“ konštatovala. Podľa Ondrisku Národná banka Slovenska ponechá sadzby nezmenené až do parlamentných volieb. „Prístup novej vlády k fiškálnej politike bude kľúčový pre ďalší menový vývoj,“ povedal.

Koruna silnejšia o 10 halierov aj vďaka priaznivej inflácii

Už krátko po otvorení pondelkového obchodného dňa sa domáca mena začala spamätávať a postupne posilňovala. „Prispelo k tomu predovšetkým zhodnocovanie susednej českej meny, korunu však podporili aj priaznivé informácie o júnovej inflácii,“ skonštatoval. Podľa dílera má koruna v najbližších dňoch priestor pre zhodnotenie smerom k 44,300 SKK/EUR až 44,200 SKK/EUR. Koruna by sa tak mala kótovať v hraniciach 44,200 / 500 SKK/EUR.

Cena dolára sa v pondelok oproti piatkovým hodnotám znížila o 40 halierov. „Kým v závere minulého týždňa sa dolár kupoval na 45,600 SKK/EUR, jeho cena bola v piatok len 45,200 SKK/EUR,“ povedal. Ako dodal, počas dňa kurz nakrátko klesol až k 45,050 SKK/EUR. Tento vývoj spôsobil pohyb na eurodolárovom trhu. Kurz eura a dolára bol totiž v pondelok na 0,9825 USD/EUR, pričom v piatok sa pohyboval pri 0,9720 USD/EUR. Krížový kurz českej a slovenskej meny bol 1,515 / 518 SKK/CZK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 5. 2024

USD 1,070 0,002
CZK 25,090 0,050
GBP 0,855 0,001
HUF 388,980 1,700
CAD 1,468 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS