ČLÁNOK
Júlový deficit zahraničného obchodu očakávajú analytici medzi 4,5 a 5,4 mld. Sk
9. septembra 2004

Bankoví analytici predpokladajú, že saldo zahraničného obchodu za júl, ktoré v piatok zverejní Štatistický úrad SR, bude záporné v rozmedzí 4,5 až 5,4 mld. Sk. Pôvodne sa síce očakával nižší deficit zahraničného obchodu, avšak aj po v stredu zverejnených výsledkoch priemyselnej produkcie je podľa analytikov zrejmé, že bude vyšší i kvôli redukcii júlovej produkcie automobilového priemyslu. V slovenskom Volkswagene bola totiž v júli dovolenka a v závode sa vymieňali niektoré linky.

Podľa analytika Tatra banky Elizeja Macha sa začína taktiež v určitej miere prejavovať trend dovozu nových strojov a zariadení zapríčinený vstupom nových investorov do krajiny. Tento trend sa zrejme odzrkadlí aj v ďalších mesiacoch. Deficit zahraničného obchodu sa bude postupne rozširovať, ku koncu roka by mal podľa Macha dosiahnuť 30 mld. Sk. Vývoj zahraničného obchodu však nevidí katastroficky, keďže sa očakáva vstup nových investícií do ekonomiky. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana, ak budú zverejnené údaje v súlade s očakávaniami alebo lepšie, dá sa predpokladať, že pre slovenskú korunu budú silným rastovým impulzom, na ktorý už dlhší čas čaká.

Podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála letné dovolenkové mesiace nedávajú prílišnú nádej na zlepšenie údajov zahraničného obchodu. Podľa neho to je nielen kvôli dovolenkám, ale aj z dôvodu vyššieho dopytu obyvateľstva, čo tlačí na rastúci import a zhoršuje schodok platobnej bilancie.

Zahraničný obchod SR skončil v júni podľa predbežných údajov s pasívnym saldom na úrovni 6,5 mld. Sk a za prvý polrok bol tak zahraničný obchod SR deficitný v objeme 8,7 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS