ČLÁNOK
Júlová miera inflácie v eurozóne opätovne poklesla
20. augusta 2001

Spotrebiteľské ceny sa v dvanástich krajinách eurolandu aj v júli znížili, čím sa zredukovala celoročná miera inflácie z júnového trojpercentného ukazovateľa na júlovú hladinu 2,8%. Tieto údaje uverejnila štatistická agentúra EÚ – Eurostat.

Dodajme, že ide už o druhý po sebe nasledujúci pokles, čím sa harmonizovaný inflačný index približuje k cieľovej hranici Európskej centrálnej banky, teda k dvom percentám.

Inflačné dáta z Talianska, Francúzska a Nemecka, ktoré sa publikovali už začiatkom tohto mesiaca potvrdili klesajúci júlový inflačný trend, ktorý bol daný najmä miernym posilnením eura a poklesom cien ropy.

Inflačné tlaky sa teda zmiernili a ich existencia bola doteraz argumentom ECB pri rozhodnutiach neznížiť základnú úrokovú sadzbu.

Výkonná rada Európskej centrálnej banky bude rokovať 30. augusta a jej predchádzajúci argument má čoraz slabšie základy. Logicky sa preto očakáva, že k uvoľneniu menovej politiky predsa dôjde – ak nie 30. augusta, tak najneskôr 13. septembra, teda na ďalšom zasadaní ECB.

Spotrebiteľské ceny sa vo Francúzsku v júli znížili o 0,2%, pričom celoročná miera inflácie na harmonizovanej báze zostala nezmenená na hranici 2,2%.

Podľa Francúzskeho štatistického úradu INSEE sa priemyselná výroba (okrem sektoru stavebníctva) v júni zvýšila o 0,3%, čo znamená jej doterajšiu celoročnú hodnotu na hladine dvoch percent.

V Nemecku bola júlová inflácia úrovni 2,6%, v porovnaní s júnom, kedy dosiahla 3,1%.

Inflačné parametre sa znižujú aj v Taliansku, hoci za ostatných osem mesiacov sa sústavne pohybovali v pásme štvorročného až štyriapolročného maxima.

Vo Veľkej Británii, ktorá nie je súčasťou eurozóny, sa júlová inflácia (nevyratúva sa podľa štandardizovanej metodiky EÚ) znížila o 0,6%, čo posilňuje očakávania, že aj Bank of England zredukuje základnú úrokovú sadzbu a tento krok podnikne minimálne jeden raz do konca tohto kalendárneho roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS