ČLÁNOK
J&T Group potvrdila záujem o kúpu akcií Poštovej banky
21. januára 2002

Záujem o kúpu 55-percentného podielu v Poštovej banke, a.s. (PB) a prebratie informačného memoranda banky potvrdila finančná skupina J&T Group. V súčasnosti J&T rokuje so zahraničným investorom, ktorý by v prípade úspechu v tendri prebral retailové aktivity banky. J&T sa chce totiž na Slovensku orientovať výlučne na investičné bankovníctvo. Povedal to člen predstavenstva českej J&T Bank, ktorá je členom skupiny, Patrik Tkáč.

Podľa informácií agentúry SITA by medzi ďalšími možnými záujemcami mohla figurovať Tatra banka. O poslednú štátom vlastnenú banku, určenú na predaj sa zrejme môže uchádzať aj belgická skupina KBC, ktorá je materskou bankou ČSOB a nikdy sa netajila zámerom výraznejšie expandovať na Slovensku. Nie je vylúčené, že KBC do tendra vstúpila aj prostredníctvom svojej poľskej dcéry Kredyt Bank.

Vzhľadom na neúspech v tendri o Istrobanku sa za potenciálnych záujemcov považovala aj Volksbank. Podľa generálneho riaditeľa Ľudovej banky Jozefa Kollára sa však tohto obchodu s najväčšou pravdepodobnosťou nezúčastnila. Volksbank vlastní v Ľudovej banke viac ako 61 % akcií. Svoje pôsobenie na slovenskom trhu plánovala prostredníctvom akvizície rozšíriť aj Poľnobanka, ktorej majoritným akcionárom je UniCredito Italiano. Jej predstavitelia však účasť v tendri rovnako popreli. Medzi záujemcov nepatrí ani Slavia Capital napriek tomu, že sa už dlhšie snaží získať na Slovensku banku. Slavia Capital v súčasnosti rovnako ako J&T čaká na povolenie centrálnej banky na vykonanie due diligence v Banke Slovakia.

Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo) vypísala tender na predaj akcií PB zo svojho portfólia v decembri minulého roku. Predbežný záujem prejavilo desať subjektov. Podľa poradcu SKo pri tomto predaji, spoločnosti KPMG sú medzi kandidátmi na vstup do banky finančné skupiny z Rakúska, Belgicka, Poľska, Slovenska, Veľkej Británie a USA. Päť z nich už pôsobí na slovenskom trhu. Vybraní investori po preskúmaní informačného memoranda o banke predložia svoje nezáväzné ponuky do 29. januára. „Záväzné ponuky by investori mali predložiť do konca marca,“ povedal Eugen Douglas z KPMG.

PB hospodárila za prvé tri štvrťroky 2001 so stratou 276,6 mil. Sk, jej bilančná hodnota predstavovala 20,2 mld. Sk. Akcionári banky v poslednom štvrťroku minulého roka zvýšili základné imanie banky na 2,269 mld. Sk. Hodnotu čistých aktív banka vylepšila aj prevodom klasifikovaných úverov v objeme 2,6 mld. Sk v závere roka 2001 na spoločnosť BPT Invest. V akcionárskej štruktúre spoločnosti rovnako ako v banke by mali dominovať Istrokapitál a SKo. Podľa zverejnených informácií hodnota čistých aktív po predaji úverov predstavuje približne 1,2 mld. Sk, avšak za predpokladu, že na všetky prevedené úvery sú vytvorené opravné položky. Istrokapitál, ktorý má v PB 34,25 % akcií, by mal predávať svoj podiel spoločne s SKo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS