ČLÁNOK
J&T by za licenciu Banky Slovakia zaplatila zhruba 500 mil. Sk
11. decembra 2001

J&T Finance Group, a.s., by bola ochotná za 60,07-percentný podiel v Banke Slovakia, a.s., zaplatiť 1,1-násobok hodnoty vlastného imania banky pripadajúci na predávaný podiel, čo predstavuje zhruba 500 mil. Sk. Podľa predsedu predstavenstva českej J&T Bank, ktorá je členom skupiny, Patrika Tkáča, má J&T na Slovensku záujem výlučne o bankovú licenciu, a nie o Banku Slovakia. J&T sa totiž podľa neho nezaujíma o retailové bankovníctvo, ale plánuje budovať investičné a privátne bankovníctvo.

Skupina sa už pokúšala získať bankovú licenciu prostredníctvom kúpy Dopravnej banky, ale neúspešne. Rovnako bez úspechu skončili aj jej prvé dva pokusy v predchádzajúcich tendroch Banky Slovakia. J&T sa bude podľa P. Tkáča ďalej snažiť o slovenskú banku aj v prípade, že sa jej ani tentokrát nepodarí uspieť v tendri na Banku Slovakia. Ďalšou možnosťou bude účasť v súťaži o Poštovú banku. P. Tkáč takýto postup nevylúčil, podľa neho by však J&T do tohto obchodu vstúpila v konzorciu so spoločnosťou, ktorá by mohla pokryť oblasť retailového bankovníctva. O tie totiž J&T záujem nemá.

J&T Finance Group, ktorá sa už tretíkrát zúčastňuje tendra o Banku Slovakia, je v prípade, že jej Národná banka Slovenska (NBS) bez argumentov neumožní výkon due diligence v banke, odhodlaná domáhať sa svojich práv v tendri súdnou cestou. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Jozefa Tkáča banka spĺňa všetky požiadavky tendra aj v oblasti majetkovej sily a skúseností v oblasti bankovníctva. Očakáva preto, že centrálna banka umožní J&T vykonanie hĺbkového auditu v banke. Tentokrát sa o banku uchádza v dvojnásobnom zastúpení, okrem J&T Finance Group aj prostredníctvom českej dcéry J&T Bank.

Aktivity spoločnosti J&T sa často spájajú s problémami v Investičnej a rozvojovej banke krátko pred zavedením nútenej správy, s prípadom ovládnutia hlohovskej Drôtovne alebo v súvislosti s osudom bývalých investičných fondov.

Medzi záujemcami o kúpu 60,07 % akcií štátu v Banke Slovakia je okrem J&T Finance Group a J&T Bank aj Slávia Capital v konzorciu so zahraničnou investičnou bankou European American Investment Bank AG. Ďalším kandidátom je Poštová banka a rakúska Meinl Bank. Posledným uchádzačom je podľa informácií agentúry SITA bližšie neurčená americká investičná skupina. Po udelení súhlasu NBS s vykonaním due diligence a súhlasu FNM s poskytnutím informačného memoranda si budú môcť záujemcovia memorandum vyzdvihnúť a vykonať hĺbkový audit.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS