ČLÁNOK
J&T by chcel z Dopravnej banky vytvoriť investičnú banku
21. júna 2000

Cieľom spoločnosti J&T Finance Group, a.s. po jej prípadnom vstupe do Dopravnej banky, a.s. (DB) je získanie bankovej licencie a následne chce vytvoriť dcérsku spoločnosť vo forme komerčnej banky. Cieľom J&T nie je vytvoriť retailovú banku, ale zamerať sa na oblasť investičného a privátneho bankovníctva. Pre agentúru SITA to povedal finančný manažér spoločnosti a vedúci projektu Ladislav Malík. „Povolenie Národnej banky Slovenska (NBS) na získanie podielu v DB však J&T zatiaľ nedostal napriek tomu, že sme oň požiadali už 9. februára tohto roku,“ uviedol.
Podľa jeho vyjadrenia cieľom J&T je vytvoriť investičnú a privátnu banku, čo je možné aj z tejto bankovej inštitúcie, a to určitou formou ozdravenia po dohode so súčasnými akcionármi. „Nepredstavujeme si to ako ozdravovanie v štýle VÚB, Slovenskej sporiteľne a IRB, ale ako dohodu s akcionármi, ktorí priamo alebo sprostredkovane zastupujú štátne inštitúcie,“ povedal L. Malík. Spoločnosť by chcela získať neskôr tiež podiely ďalších akcionárov v banke.
Do 30. júna by sa v Dopravnej banke malo rozhodnúť o strategickom investorovi, ktorý by mal následne navýšiť jej základné imanie. Následne by sa kapitál banky mal znížiť o stratu z minulých období vo výške zhruba 500 mil. Sk. „Hneď ako by sme dostali predbežný súhlas NBS, a po dostatočných zárukách, boli by sme schopní navýšiť základné imanie Dopravnej banky aj o 500 mil. Sk,“ povedal L. Malík. Základné imanie DB v súčasnosti predstavuje 800 mil. Sk.
Spoločnosť J&T už jednu dcérsku spoločnosť vo forme banky má v Českej republike. Ide o J&T Banku, ktorú J&T Finance Group získala v roku 1998 po vstupe do českej akciovej spoločnosti Podnikatelská banka. Ide o komerčnú banku orientovanú na investičné a privátne bankovníctvo.
Jedným zo záujemcov o DB je aj spoločnosť Horizont Slovakia, o.c.p., ktorá má v pláne po krátkej dobe predať svoj podiel v DB zahraničnej bankovej inštitúcii. Týmto investorom by mala byť podľa jedného z akcionárov banky grécka alebo anglická banková inštitúcia. Stanovisko spoločnosti Horizont sa však
zatiaľ k tejto otázke nepodarilo získať. O Dopravnú banku majú však podľa zverejnených informácií tiež záujem dve zahraničné spoločnosti.
Spoločnosť J&T Finance Group vznikla v roku 1995. Najväčší akciový podiel v J & T Finance Group – vyše 55% vlastni Stredoeurópska akciová spoločnosť, a.s., vyše 44% vlastní spoločnosť Veletržní finanční, a.s., Brno.
Najväčším akcionárom Dopravnej banky je Slovenská sporiteľňa so 45%. Nasledujú Slovenská autobusová doprava BBDS Banská Bystrica s 37,5% podielom a Investičná a rozvojová banka, ktorá vlastní 15% v Dopravnej banke. Bilančná suma banky na konci roka 1999 dosiahla 3,5 mld. Sk. Primárne vklady k tomuto dátumu predstavovali 2,8 mld. Sk a úvery poskytnuté klientom boli na úrovni 1,5 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS