ČLÁNOK
J&T Banka protestuje proti obvineniam B. Schmögnerovej
15. novembra 2001

J&T Banka, a.s., Praha ostro protestuje voči obvineniam, ktoré vznieslo Ministerstvo financií SR prostredníctvom ministerky Brigity Schmögnerovej v súvislosti s nákupom akcií Reštitučného investičného fondu (RIF). Uvádza sa to vo vyhlásení J&T Banky, ktoré agentúre SITA poskytla Soňa Bullová. Podiel v RIF by malo na základe rozhodnutia Fondu národného majetku SR (FNM) získať konzorcium, v ktorom sú okrem J&T Banky združené spoločnosti Prvá Penzijná správcovská spoločnosť a The Brookdale Group LLC.

„Konzorciom finančných skupín prehlasuje, že sa vo svojej podnikateľskej činnosti riadi právnym poriadkom i etickými pravidlami pre podnikanie a vo svojej podnikateľskej činnosti nikdy zámerne nepoškodilo svojich obchodných partnerov alebo iné zainteresované subjekty,“ uvádza sa vo vyhlásení. Náznaky možnosti zneužitia postavenia J&T Banky, a.s. v RIF pokladá predstavenstvo banky za subjektívne vykonštruované tvrdenia, ktorých cieľom je poškodiť dobré meno banky v podnikateľskom prostredí. „V tejto súvislosti si predstavenstvo J&T Banky Praha podľa vývoja situácie vyhradzuje právo na podniknutie právnych krokov na ochranu svojho dobrého mena a investícií banky,“ dodáva vyhlásenie.

B. Schmögnerová spochybnila dôveryhodnosť členov konzorcia, ktoré by malo predávané akcie RIF nadobudnúť. Ministerka financií v rozhovore pre denník SME kritizovala nízku cenu za akcie RIF a dodala, že „manažérska kontrola fondu prechádza do rúk spoločností, s ktorými nemáme veľmi dobré skúsenosti“. Za najväčšie riziko pri vstupe Prvej penzijnej a J&T do RIF považuje ministerka financií obavy, že prostredníctvom fondu zneužijú svoje postavenie menšinových akcionárov vo viacerých spoločnostiach na vlastné obohatenie a

poškodia tak drobných akcionárov. Schmögnerová zároveň pripustila otvorenie otázky privatizácie RIF na štvrtkovom rokovaní vlády. „Bolo by vhodné, aby sme sa zaoberali možnosťou opakovania tendra alebo likvidáciou fondu,“ dodala Schmögnerová pre SME.

Vedenie FNM schválilo predaj 28,59-percentného podielu v RIF združeniu spoločností J&T Banka, a.s., Prvá Penzijná správcovská spoločnosť a The Brookdale Group LLC. Celková cena za 625 271 kusov akcií predstavuje 507 094 781 Sk, teda 811 Sk za akciu. Víťaz výberového konania, ktorý bol jediným jeho účastníkom, zároveň podľa zverejnených informácií zvíťazil aj v tendri na predaj 10-percentného balíka akcií RIF z portfólia Slovenského pozemkového fondu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS