ČLÁNOK
Johns Manville preinvestuje v SR dalších 100 mil. USD
1. apríla 2003

Výrobca sklovláknitých systémov, používaných v priemysle výstuží Johns Manville (JM) investuje vo svojom závode na výrobu skleného vlákna v Trnave v priebehu nasledovných troch rokov dalších 100 mil. USD, co predstavuje viac ako 3,5 mld. Sk. Ide o druhú investíciu spolocnosti od akvizície Skloplastu zaciatkom roku 2001. Ako po pondelkovom stretnutí s premiérom SR Mikulášom Dzurindom uviedol viceprezident a generálny riaditel pre oblast Európy Luc Mechelaere, investícia bude smerovat do výstavby taviacej pece pre sklo. Nový taviaci agregát, ktorým sa zdvojnásobí výrobná kapacita závodu plánuje firma spustit v štvrtom kvartáli roku 2004. Financné podmienky dohody spolocnost nezverejnila. Nový taviaci závod by mal zamestnávat približne 250 pracovníkov.

„Ide o investíciu na zelenej lúke, ktorá síce bude v priestoroch Skloplastu, ale na pozemku, kde bude stát nový závod zatial nie je žiadna infraštruktúra,“ skonštatoval Mechelaere. Ako dalej dodal, dôvodom preco Manville investuje v Trnave, je ideálna poloha Slovenska v strede Európy, odborne zdatná pracovná sila, atraktívna nákladová situácia a od roku 2004 aj clenstvo v Európskej únii. „Po dokoncení našich plánov bude celková suma investícií na Slovensku predstavovat takmer štvrt miliardy USD, co je približne 10 mld. Sk, dodal. Trnava, ktorá sa nachádza v blízkosti Bratislavy, doplní podla Luca Mechelaere prevádzky v Nemecku, v Severnej Amerike a stane sa najväcším závodom JM pre výrobu výstuží na svete. Podla slov amerického velvyslanca na Slovensku Ronalda Weisera sa v tomto roku USA stanú po Rakúsku a Nemecku tretím najvýznamnejším investorom v SR.

Spolocnost Johns Manville patrí do skupiny firiem Berkshire Hathaway. Jej výrobné závody sa nachádzajú v USA, Kanade, Nemecku, Švédsku, vo Velkej Británii, Polsku, Cíne a na Slovensku. V súcasnosti zamestnáva po celom svete viac ako 9 000 pracovníkov. Akvizíciou Skloplastu sa stal Johns Manville dôležitým hrácom na trhu skleného vlákna pre plastické výstuže s výrobnými závodmi v Severnej Amerike a v Európe. V Trnavskom závode, kde v súcasnosti zamestnáva 1 250 pracovníkov preinvestovala spolocnost za posledné dva roky celkom 250 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS