ČLÁNOK
John Mack si brúsi nôž v Credit Suisse First Boston
24. júla 2001

Generálnym riaditeľom investičnej banky Credit Suisse First Boston sa stal John Mack. Keď ho predstavovali zamestnancom, jeden z predstaviteľov banky povedal, že potrebujú práve takéhoto lídra, ktorý by mohol reorganizovať prácu spoločnosti. Bolo to kvôli tomu, že CSFB sa za posledné roky neúmerne rozrástla. V materskej firme, švajčiarskej spoločnosti Credit Suisse Group si myslia, že urobili dobrý výber. Keď bol Mack prezidentom Morgan Stanley Dean Witter, preslávil sa dosť radikálnym prístupom k riešeniu problémov firmy. Za to dostal od kolegov brechtovskú prezývku.

Mack zdedil spoločnosť, ktorá je v USA zamiešaná do jedného z najväčších finančných škandálov. CSFB sa stala hlavnou postavou vyšetrovania ministerstva justície. Mack vymenil vo funkcii Allena Wheata.

Allen Wheat sa dostal pod silný tlak po tom, čo sa v USA začalo vyšetrovanie a CSFB bola obvinená z nečestného predaja akcií pri rýchlom umiestňovaní akcií v rámci verejnej ponuky preferovaným zákazníkom. Investičná banka bola obvinená z prijímania neobvykle vysokých provízií. CSFB odmieta akékoľvek obvinenia aj napriek tomu, že v júni prepustila už troch maklérov zo svojej technologickej skupiny, ktorá bola spájaná s práve s týmito obvineniami. Banka mala problémy aj v Indii. V apríli jej zakázali obchodovať po obvineniach, že pomáhala niektorým investorom manipulovať s trhom. Minulý mesiac bol takisto v Japonsku odsúdený vysokopostavený zamestnanec CSFB za porušovanie trhových smerníc a za marenie vládneho vyšetrovania. Pred dvoma rokmi sa dostalo banke nevítanej pozornosti, keď bola skupina obchodníkov CSFB pod názvom Flaming Ferraris prepustená po obvineniach z manipulácie švédskeho trhu cenných papierov. Credit Suisse však povedala, že odchod A. Wheata nesúvisí s vyšetrovaním v USA.

Credit Suisse Group si myslí, že nevyhnutnosť zdokonaľovania riadenia spoločnosti je spojená s expanziou banky. V roku 1996 nebola CSFB veľmi veľkou spoločnosťou a zamestnávala asi 5000 pracovníkov. V súčasnosti je CSFB jednou z najväčších investičných bánk a zamestnáva asi 28 000 zamestnancov.

Lucas Malemann, šéf Credit Suisse Group pri nástupe Macka do funkcie povedal, že má za úlohu vytvoriť príslušnú štruktúru riadenia. Výsledkom by malo byť to, že banka bude fungovať ako jeden celok. Mack má dva ciele. Prvým je vytvorenie tímu a druhým je zníženie nákladov. V minulom roku náklady na zamestnancov „zjedli“ 59% tržieb firmy.

John Mack sa chcel po vytvorení spoločnosti Morgan Stanley Dean Witter stať prezidentom tejto firmy. Vedenie novej firmy, ktorá vznikla fúziou jeho návrh neakceptovalo. Keď odišiel z firmy odniesol si so sebou balík akcií Morgan Stanley, ktoré koncom roku dosiahnu hodnotu 450 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS