ČLÁNOK
Jean-Claude Trichet potvrdzuje vyčkávaciu taktiku ECB
8. apríla 2001

Guvernér francúzskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet v piatok znovu potvrdil, že vyčkávacia pozícia zaujatá Európskou centrálnou bankou (ECB) zostáva naďalej nemenná. Riziko ohrozenia cenovej stability ustúpilo podľa jeho slov do úzadia, no rast miezd musí byť dôkladne monitorovaný.

„Európska centrálna banka nemení svoj vyčkávací postoj vzhľadom na otázky monetárnej politiky,“ povedal Trichet vo svojom vystúpení pred švédskymi podnikateľmi v Štokholme. ECB ponechala úrokové sadzby na stabilnej úrovni od októbra 2000. Základná sadzba, ktorou sa refinancujú komerčné banky, predstavuje 4,75 %.

Tricheho komentár prichádza ako posledný spomedzi série vyhlásení vysokých funkcionárov ECB, pričom i po nich zostáva pre kapitálové trhy načasovanie prípadného zníženia európskych sadzieb záhadou. Podľa vyhlásenia guvernéra francúzskej centrálnej banky rast množstva peňazí ako aj rast reálnej ekonomiky pôsobia v smere obmedzovania inflačných tlakov.

„Rast monetárnej masy mal klesajúci charakter od jari minulého roku, čo naznačuje, že nebezpečenstvo ohrozenia cenovej stability z monetárnej strany už pominulo. Čo sa týka druhého pilieru, o niečo slabší rast reálneho HDP bude takisto príspevkom k redukcii domácich inflačných tlakov,“ dodal Trichet.

Ako však ďalej uviedol, ECB bude i naďalej pozorne sledovať vývoj miezd. „Na druhej strane kvôli oneskorenému dopadu minulých nárastov cien ropy, musíme v súčasnosti dôsledne monitorovať vývoj v oblasti miezd,“ skonštatoval na záver francúzsky guvernér.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS